Sport Sport, ČTK, Red Spo
11. 1. 2009 11:37
Vítězem se stal Marco Cattaneo z Itálie
Pražská lyže: první čtvrtfinále mužské kategorie, krátce po startu.
Pražská lyže: první čtvrtfinále mužské kategorie, krátce po startu. | Foto: Ondřej Besperát

Bedřichov - Vítězem Jizerské padesátky v Bedřichově stal Marco Cattaneo z Itálie, který 50 km klasickou technikou zvládl v čase 2:12:37,6 hodiny a připsal si po triumfu v roce 2006 druhé vítězství v tomto závodě. Ital vyhrál po La Sgambedě také druhý díl FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování a celkově jasně vede.

Druhé místo ve 42. ročníku závodu obsadil v závěrečném finiši Švéd Jerry Ahrlin před českým běžcem Stanislavem Řezáčem, který na vítěze ztratil 1,9 sekundy. Čtvrtý dojel překvapivě Petr Novák, jenž se udržel s vedoucí trojicí až do cíle, tam ale už nestačil a ztratil na vítěze 5,3 sekundy.

Závod skvěle rozjel Řezáč a společně s Novákem roztrhali startovní pole. Jejich tempu stačilo pět dalších závodníků, mezi nimiž byli Norové Anders Myrland a Andre Haugsbo, Ahrlin a Cattaneo.

Tato sestava si udělala od začátku náskok, který v polovině závodu narostl na více než minutu a půl. Favorizovaní bratři Auklandové z Norska nestačili a měli v té době manko čtyři minuty.

Zhruba deset kilometrů před cílem se utrhli oba Češi společně s Ahrlinem a Cattaneem a vytvořili si rozhodující náskok.

Na tři cenné kovy byli v tu chvíli čtyři adepti, kteří dojeli do Bedřichova společně. Rozhodovalo se v závěrečných stovkách metrů a na okruhu kousek před cílem, kde měl nejvíce sil právě Cattaneo.

Na start Jizerské padesátky, závodu prestižního seriálu dálkových běhů Worldloppet a FIS Marathon Cupu, se postavilo 3302 závodníků z 28 zemí.