Boulder - Jméno aktuálního lídra Tour de France Michaela Rasmussena je čím dál více spojováno s možným porušením dopingových pravidel.
Poté, co ho ve čtvrtek kvůli pochybení při ohlašování pobytu vyřadil dánský svaz z reprezentace, přišel bývalý americký amatérský biker s pět let starou příhodou, v níž elitního vrchaře obviňuje z pokusu o pašování krevního dopingu.
Dále čtěte:
- Rasmussen může pokračovat v Tour - čtěte ZDE
- Ovládne genový doping světový sport? - čtěte ZDE
- Rasmussen vede Tour, ale v Dánsku skončil - čtěte ZDE
Nyní jednatřicetiletý Whitney Richards se s Rasmussenem spřátelil v roce 2001, když se Dán, jenž byl elitním jezdcem na horských kolech, připravoval v Coloradu na MS ve Vailu.
V březnu následujícího roku ho současný lídr týmu Rabobank požádal, aby mu dovezl do Itálie, kde mají oba muži druhý domov, krabici s cyklistickými tretrami, které u něj zapomněl.
Místo bot však Richard v krabici našel čtrnáct plastikových sáčků s tekutinou připomínající krev, jež byly nadepsány Biopure.
Spolu se svým přítelem-fyziologem, kterého si raději po nálezu zavolal, zjistili, že se jedná o látku Hemopure, která je zakázána Světovou antidopingovou agenturou.
Američan podle svých slov následně pytlíky rozstříhal a vylil do záchodu. Když o tom později Rasmussena informoval, hodně ho tím prý rozzlobil. Aktuální lídr Tour na tiskové konferenci po páteční etapě přiznal, že Richardse zná, další komentář k pět let starému případu neposkytl.
Sám Richards prý vyšel s příhodou na světlo poté, co slyšel Rasmussena slibovat cyklistickým fanouškům, že mu mohou věřit. "Je to strašně fajn kluk, žádné monstrum.
Jen prostě udělal špatné rozhodnutí a zatáhl mě do toho," řekl Američan agentuře AP poté, co jako prvnímu vyprávěl svou historku specializovanému magazínu VeloNews.