Francie v šoku. Ragbyová superhvězda ukončila život skokem ze střechy

Rudolf Černík Rudolf Černík
25. 11. 2020 5:55
Christophe Dominici, ragbyová hvězda a francouzská celebrita, spáchal sebevraždu. Trojnásobný účastník světového šampionátu a vicemistr světa z roku 1999 ukončil ve 48 letech život skokem ze střechy opuštěné budovy v parku na předměstí Paříže.
Christophe Dominici ragbyová hvězda a francouzská celebrita na záběrech z roku 2007 | Video: Associated Press

Podle listu Le Parisien dorazila záhy na místo tragédie i Dominiciho manželka, která se vydala svého muže hledat, když se nevracel z procházky. Vzhledem k utrpěnému šoku ji však policisté nemohli vyslechnout.

Dominici patřil k nejslavnějším sportovcům ve Francii. Jeho smrt byla dokonce oznámena v parlamentu a poslanci uctili během zasedání Dominiciho památku potleskem vestoje. 

Ministr sportu Jean-Michel Blanquer oznamuje v parlamentu zprávu o smrti Christophea Dominiciho:

Dominici ve své biografii, kterou zveřejnil v roce 2007, přiznal, že byl v mládí zneužíván a od čtrnácti let bojoval s depresemi poté, co při dopravní nehodě zemřela jeho 24letá sestra Pascale, na niž byl hodně fixován.

Rodák z Toulonu od mládí zářil nejen mezi ragbyovými "háčky", ale i jako fotbalista. Dokonce trénoval s AS Monaco, kde se spřátelil s Lilianem Thuramem, pozdějším světovým i evropským šampionem a jednou z největších hvězd světové kopané. 

Dominici však dal nakonec přednost šišatému míči. Prosadil se v domovském RC Toulonnaise, po čtyřech úspěšných letech přestoupil v roce 1997 do Stade Francais. V pařížském velkoklubu strávil jedenáct sezon a oslavil pět mistrovských titulů.

V roce 1998 debutoval ve francouzské reprezentaci a o rok později na světovém šampionátu přispěl v semifinále svojí nejslavnější pětkou kariéry k vyřazení favorizovaného Nového Zélandu. V boji o trofej však "Les Bleus" podlehli Austrálii.

Slavná Dominiciho pětka, díky které Francie otočila zápas s Novým Zélandem na MS 1999:

Dominici si zahrál i na dalších dvou šampionátech, na nichž jeho tým vždy nepřešel přes semifinále a následně neuspěl ani v boji o bronz. Právě po utkání o 3. místo se v roce 2007 rozloučil s reprezentačním dresem, oblékl ho v 67 duelech.

O rok později ukončil aktivní kariéru a přešel k trenérskému týmu Stade Francais. Ve Francii byl považován za jednoho z nejvíce sexy mužů, díky postavení celebrity se zúčastnil i jedné z řad populární televizní taneční soutěže.

Dominici pracoval také jako ragbyový expert pro televizi a rozhlas. Na začátku tohoto roku stál za nabídkou jistého konsorcia ze Spojených arabských emirátů, které hodlalo převzít zadlužený tým v Béziers a vybudovat z něj velkoklub. Jenže sportovní úřady obchod nepovolily, což Dominici podle slov svých blízkých těžce nesl.

"Ragby mi dovolilo pochopit spoustu věcí - úctu k životu, k lidem i k sobě samému, spolu s hodnotami jako pokora a boj. Býval jsem agresivní, dával jsem agresivitu ve prospěch týmu. Teď jsem mnohem moudřejší a dospělejší," uvedl v roce 2009 v rozhovoru pro list Le Monde.

Ani to ho však neodradilo od osudového rozhodnutí.

"Malý postavou, ale na hřišti titán. Nikdy na tebe nezapomeneme." Tak se rozloučili se svým velkým soupeřem na svém oficiálním Twitteru novozélandští All Blacks:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy