První start po OH: Neumannnová druhá

ČTK
8. 3. 2006 16:39
Falun- Olympijská vítězka z volné třicítky ztratila v cíli dnešního skiatlonu Světového poháru na vítězku čtyři desetiny sekundy.

Závod na 2x5 kilometrů ve švédském Falunu vyhrála Evi Sachenbacherová-Stehleová z Německa. O pouhou desetinu  sekundy za sebou Neumannová udržela třetí Kanaďanku Beckie Scottovou.

Třiatřicetiletá Kateřina Neumannová si celý závod kontrolovala přední pozice, ale o tempo se  nestarala. Podobně jako na olympiádě jezdila v závětří v elitní desítce a  po klasice přezouvala lyže na sedmém místě.

Na trati bez náročných stoupání se startovní pole skoro neroztrhalo a  společně jela velká skupina. V bruslení si přece jen 1200 metrů před cílem  vytvořila elitní šestnáctka určitý odstup a ve finiši bojovala čtveřice  závodnic.

Sprint rozjížděla z prvního místa Neumannová, ale Němka se za ní vyvezla a  vyhrála. Sachenbacherová-Stehleová si tak částečně vynahradila zklamání z  olympiády, kde nemohla běžet skiatlon kvůli zvýšené hladině hemoglobinu.

Neumannové, stříbrné medailistce z turínského skiatlonu, který se běžel na  tradičních 2x7,5 kilometru, docházely před cílem  síly. O špičku boty ale  uhájila druhé místo před Scottovou, s kterou takto prohrála před čtyřmi  lety na olympiádě v Salt Lake City.

V průběžném pořadí Světového poháru se Neumannová posunula na šestou  pozici. Scottová zdramatizovala boj o celkové prvenství v seriálu, když  snížila svou ztrátu na dnes osmou Norku Marit Björgenovou na 147 bodů.

Do bodované třicítky se vešla i šestadvacátá Kamila Rajdlová, Iva Janečková obsadila 36. místo. Olympijská vítězka skiatlonu z Pragelata Kristina  Šmigunová z Estonska doběhla šestnáctá.

Ženy - skiatlon (2x5km klasicky/volně):
1. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) 29:26,7 min., 2. Neumannová (ČR) -0,4,  3. Scottová (Kan.) -0,5, 4. Kowalczyková (Pol.) -4,7, 5. Zavjalovová -8, 6.  Čepalovová (obě Rus.) -9, 7. Stemlandová -10,1, 8. Björgenová -10,4, 9.  Pedersenová -10,4, 10. Steiraová (všechny Nor.), ...26. Rajdlová -35,2, 36.  Janečková (obě ČR) -1:24,4.