Maastricht - Dopingoví hříšníci už nebudou moci po skončení kariéry pracovat jako členové cyklistických týmů. Nové pravidlo, které vstoupí v platnost v červenci a nebude působit zpětně, schválila Mezinárodní cyklistická unie (UCI).
"UCI si je plně vědoma těžkostí, které zavedení takového pravidla může přinést, ale znovu tím potvrzuje své odhodlání podniknout veškeré možné kroky k vymýcení ilegálních praktik z našeho sportu," uvedla komise UCI v tiskovém prohlášení.
Licenci pro práci v cyklistickém týmu dostane pouze ten dopingový hříšník, který splní tři podmínky - musí být přistižen maximálně jednou, nesmí dostat dvouletý a delší distanc a zároveň musí od spáchání přestupku uplynout více než pět let.
Pravidlo nebude mít zpětný účinek. O svou práci se tak nemusí bát například šéf týmu Saxo Bank-Sungard Bjarne Riis, jenž si dle svého přiznání pomohl dopingem k vítězství na Tour de France 1996.
Čtěte také:
Francouzský expert: Contador si na Giru pomáhal motorem
Ani sportovní ředitel stáje Leopard-Trek Kim Andersen, který byl pozitivně testován dokonce třikrát.
UCI v této souvislosti také schválila návrh Rady profesionální cyklistiky (PCC), podle něhož by jezdci potrestaní za doping minimálně na dva roky nezískávali další dva roky po návratu do pelotonu body UCI pro tým.
Toto pravidlo by mělo odradit stáje od angažování dopingových hříšníků, protože systém bodování UCI se používá k určení, které týmy dostanou automatické pozvánky na největší závody včetně tří velkých Tour.