Potvrzeno: Na Pražském hradě bude lyžařský sprint

Ondřej Roubínek
25. 7. 2007 13:20
Seriál Tour de Ski zavítá na Hradčanské náměstí
Norka Astrid Jacobsenová (vlevo) se raduje z triumfu ve finále sprintu klasicky na MS v Sapporu. Vpravo je stříbrná Petra Majdičová ze Slovinska.
Norka Astrid Jacobsenová (vlevo) se raduje z triumfu ve finále sprintu klasicky na MS v Sapporu. Vpravo je stříbrná Petra Majdičová ze Slovinska. | Foto: Reuters

Praha - Světová lyžařská elita bude závodit na pražském Hradčanském náměstí. Lyžařský sprint se zde uskuteční 30. prosince v rámci druhého ročníku seriálu Tour de Ski.

Ve středu to definitivně potvrdila předsedkyně organizačního výboru pražského závodu Kateřina Neumannová s ředitelem běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace FIS Jürgem Capolem.

Závody ve sprintu volnou technikou pod názvem EON Pražská lyže se budou konat v atraktivním prostředí Pražského hradu, trať bude přímo na Hradčanském náměstí.

"V Praze není krásnějšího místa, proto jsem své úsilí směřovala právě tam," prohlásila na setkání s novináři Neumannová. "A televizní obrázky budou úžasné," těší se olympijská vítězka, pro kterou je prý pořádání pražského závodu srdeční záležitost.

Podle Jürga Capola, který je společně s Vegardem Ulvangem hlavou projektu lyžařské Tour, je Praha pro pořádání sprintu ideální místo. "Tour de Ski potřebuje přesně taková atraktivní místa. Praha je krásné město," říká lyžařský funkcionář.

Foto: Aktuálně.cz

Navíc lyžařský seriál začíná dvěma závody v Novém Městě na Moravě. "Z logistického hlediska je Praha optimální," potvrzuje Capol.

Velkou roli prý sehrála i osoba Kateřiny Neumannové, jejíž jméno má u mezinárodní federace velmi dobrý zvuk. "Když se sečte všechno dohromady, bude to skvělý a kvalitní závod," věří Jürg Capol.

Organizátorům v čele s Neumannovou přislíbil veškerou pomoc a podporu pražský magistrát s primátorem Pavlem Bémem i prezident Václav Klaus.

Na Hradčanském náměstí vznikne asi 550 metrů dlouhá trať, závodit se bude na dva okruhy. Technické zázemí bude ve dvorech okolních domů, jedná se prý i o využití prostor ministerstva zahraničí v nedalekém Černínském paláci.

Na závodní okruh bude potřeba zhruba 1500 až 2000 kubíků umělého sněhu.

Takové množství naplní podle jednoho z organizátorů Marka Rejmana téměř 500 nákladních vozů a vyrábět se bude asi tři týdny. Ke skladování sněhu má sloužit strahovský stadion, který je z Hradčan dobře dostupný.

Diváci by na pražský závod měli mít vstup zdarma, počítá se s kapacitou pět až deset tisíc fanoušků.

Tour de Ski má být vrcholem lyžařské sezony

V nadcházející sezoně nejsou ani olympijské hry, ani mistrovství světa v klasickém lyžování, takže Jürg Capol počítá v Tour de Ski s účastí celé světové špičky.

Start všech elitních závodníků by měla zaručit i jedna z novinek - body do Světového poháru se budou udělovat v každém závodě. Vítěz jednoho dílu Tour získá půlku běžné bodové prémie; ale musí dokončit celý seriál. Na celkového vítěze Tour de Ski pak čeká další bodová bonifikace.

Druhý ročník lyžařského seriálu začne 28. prosince prologem v Novém Městě na Moravě, následující den se uskuteční závody na 10 km žen a 15 km mužů volnou technikou. Pak se běžecká elita přesune do Prahy.

Běžkyně na lyžích šplhají do kopce při finálovém závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme.
Běžkyně na lyžích šplhají do kopce při finálovém závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme. | Foto: Reuters

Česká republika tak bude hostit hned tři závody osmidílné Tour. Pak se dvakrát pojede v německém Oberstdorfu, tři díly proběhnou v Itálii. Končit se bude stejně jako v premiérovém ročníku náročným výjezdem na sjezdovku Alpe Germis ve Val di Fiemme.

Téměř čtyřkilometrové stoupání v závěru závodníky dlouho strašilo, ale nakonec prý nebylo tak strašné. "Když mě viděl Vegard Ulvang v cíli, byl rád že ho nemlátím. Ale nebylo to tak hrozné," poznamenala s úsměvem Neumannová.

Podle Capola je právě závěrečné stoupání do sjezdovky jednou z věcí, které mohou Tour zviditelnit. "Sport musíte prodat, a tohle je jedním z prodávajících atributů," míní jeden z duchovních otců celého projektu.

Tour de Ski by se tak měla postupně v lyžování stát stejným pojmem, jako je Tour de France v cyklistice. "Je to nejslavnější závod. Vítěz musí ujet všechny etapy - od prologu až po ty horské. Stejně tak vítěz Tour de Ski musí zvládnout všechny disciplíny," srovnává Jürg Capol.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy