Moskva - Podle německé televize ARD se v ruské atletice dál dopuje a v tamním sportu nadále působí i potrestaní trenéři. Mezinárodní atletická federace IAAF přitom po odhalení rozsáhlého dopingového a korupčního skandálu Rusko na podzim vyloučila z mezinárodních soutěží a uložila mu řadu reformních kroků. IAAF i Světová antidopingová agentura WADA už oznámily, že se nedělním dokumentem ARD budou zabývat.
Prezident WADA Craig Reedie hodlá vyslat do Ruska dva odborníky, kteří prověří, jak v zemi v současnosti funguje antidopingový systém. K podobnému kroku se chystá také IAAF, vyšetřování slíbilo rovněž nové vedení ruské atletiky. Další představitelé ruského sportu naopak tvrzení německé televizní stanice označili za snůšku nesmyslů.
Ministr sportu Vitalij Mutko prohlásil, že je přinejmenším podivné, jak se státní německá televize stará o situaci v Rusku. "Jsme velká země, máme 83 regionů. Je možné, že nějaký potrestaný trenér skutečně někde pracuje, ale rozhodně ne u reprezentace a ne při oficiálních akcích," řekl Mutko agentuře Reuters.
Ne trenér, ale poradce
Podle ARD ruské atlety dál trénuje suspendovaný kouč Vladimir Mochněv, jiný trenér podle dokumentu nabízí k prodeji zakázané látky. Sám Mochněv nicméně médiím řekl, že dosud potrestán nebyl a v atletice už nepůsobí jako trenér, ale jen jako poradce.
Ruští atleti nesmějí kvůli skandálu startovat na halovém mistrovství světa, které se koná příští týden v Portlandu. Ohrožena je i jejich účast na srpnových olympijských hrách v Riu de Janeiro. První zprávu, na jejímž základě posoudí postup reforem, má rada IAAF dostat na stůl 27. března. Reedie v této souvislosti konstatoval, že Rusko má před sebou ještě spoustu práce.
Podle jednoho z potrestaných koučů Vladimira Kazarina je právě nový dokument ARD dalším krokem v kampani, která má zamezit ruským atletům startovat v Riu. "Je to na politickou objednávku Američanů. Na mistrovství světa 2013 Rusko vyhrálo sedm zlatých medailí. Když nás potrestají, všechny tyhle medaile získají USA a Velká Británie," řekl Kazarin.