Nice - Až na Azurové pobřeží o víkendu doputoval peloton při „Cestě za sluncem“, jak bývá přezdíváno podniku Paříž-Nice, jednomu z nejprestižnějších etapových cyklistických závodů světa.
Své přezdívce však závod zrovna nedostál a slunce si tentokrát závodníci na jihu Francie mnoho neužili. S náročnými podmínkami se nejlépe popral třicetiletý „tasmánský čert“ Richie Porte, který získal do své sbírky již druhý celkový triumf v tomto závodě, k tomu navíc přidal ještě dva etapové primáty a jasně ukázal, proč s ním tým Sky počítá jako s lídrem pro květnové Giro d´Italia.
Kwiatkowski od začátku ve žlutém
Závod započal minulou neděli krátkou časovkou v Maurepas, po níž Michal Kwiatkowski vyměnil dres s duhovými pruhy za žlutý trikot pro vedoucího závodníka, ten držel až do soboty a pouze na jeden den jej „půjčil“ Michaelu Matthewsovi.
První pro celkové pořadí hodně významnou etapou byla ta čtvrteční s dojezdem na Croix de Chaubouret. A právě tady, v cílovém kopci, získal první ze dvou etapových triumfů Porte. Nutno dodat, že závěrečné stoupání bylo ze strany týmu Sky skutečně bravurně zvládnuto.
Ze skupiny favoritů nejprve nastoupil Geraint Thomas, který na čele utvořil malou skupinku s dalšími jezdci. Krátce pod vrcholem pak zaútočil Porte, na jehož nástup nebyl nikdo z jeho soupeřů schopný reagovat. Když projížděl kolem vedoucí skupinky, zachytil se jej právě Thomas a dvojice v černých dresech projela cílem osamoceně.
Únik Gallopina, Porte vítězí na „domácím kopci“
Velký vliv na celkové pořadí pak měla sobotní, předposlední a řádně zvlněná etapa, v níž všem favoritům vypálil rybník Tony Gallopin, etapu ovládl a oblékl se do žlutého dresu paradoxně v den, kdy jeho kolega z týmu Lotto Soudal Greg van Avermaet ztratil vedení na souběžně probíhajícím Tirreno-Adriatico.
Etapa tentokrát týmu Sky vůbec nevyšla, když se Porte dokonce octl na zemi, a nedařilo se ani do té doby vedoucímu Michalu Kwiatkowskému. Nějaký čas naopak získali Rui Costa či Simon Špilak.
Před závěrečnou časovkou do vrchu měřící necelých 10 kilometrů byl boj o celkové prvenství stále otevřený, vždyť v jedné minutě bylo v celkovém hodnocení nahuštěných hned sedm jezdců. Souboj proti chronometru na vrchol Col d´Eze ovládl Porte.
Není divu, vždyť v tomto kopci s Chrisem Froomem často trénuje, z jeho monackého sídla je to sem coby kamenem dohodil. Vítězství s třináctisekundovým náskokem na Špilaka znamenalo pro bývalého triatleta z Tasmánie i celkové prvenství. Druhý celkově a nejlepší z mladých jezdců skončil Kwiatkowski, třetí pak právě Špilak.
Také Porte získal vedení a celkový triumf krátce předtím, než se jeho týmový kolega Poels na Tirreno-Adriatico musel s dresem pro vedoucího závodníka rozloučit, v cíli pak novinářům řekl: „Je to jeden z ikonických závodů a myslím, že tohle vítězství je ještě sladší než to minulé. Bylo to těžké, ale vyhrát na vrcholu Col d´Eze jako naposledy je neuvěřitelné.“
Kwiatkowski i Špilak spokojení
„Chvíli jsem měl žlutý dres a jsem šťastný s tím, co jsme tady v celkovém hodnocení dokázali,“ je se stříbrnou příčkou spokojen i Kwiatkowski. Úřadující světový šampion pak nezapomněl pochválit vítěze: „Richie Porte byl nejsilnějším závodníkem v pelotonu. Zasloužil si tohle vítězství a já jsem rád, že jsem na dalším stupínku pódia pod ním.“
Také Slovinec Špilak byl se třetí příčkou spokojený: „Dosáhnout na pódium v celkovém hodnocení na Paříž-Nice bylo mým cílem, takže jsem opravdu rád, že se to povedlo. Myslím, že naše taktika v sobotu byla dobrá. Získal jsem důležité sekundy, které mi v neděli pomohly k dosažení pódia.“
Osmadvacetiletý Špilak si nenápadnými, ale konzistentními výkony dojel po loňském druhém místě na Okolo Romandie pro další výborný výsledek a bude doufat, že mu stáj Katusha v budoucnu poskytne dostatek prostoru i v největších závodech. Světový šampion z roku 2013 Rui Costa se nakonec musel spokojit se čtvrtou příčkou.
Tony Gallopin sice v závěrečné časovce bojoval, síly vydané v sobotní etapě mu však chyběly a Francouz se propadl na celkovou šestou příčku. Ve Francii se tentokrát příliš nedařilo závodníkům, kteří na poslední Tour de France obsadili místa v první desítce. Tejay van Garderen i Romain Bardet skončili ve druhé desítce a Jean-Christophe Péraud závod nedokončil.