Pitnou vodu jsme v Egyptě nepili. Nebyla totiž pitná, říká moderní pětibojař Vlach

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
16. 3. 2023 14:14
Martin Vlach má ve své sbírce bronzovou medaili z mistrovství Evropy, na olympiádě v Tokiu skončil pátý, loni se stal nejlepším českým moderním pětibojařem a uplynulý víkend v úvodním letošním závodě Světového poháru v Káhiře obsadil třetí příčku. "Vzhledem k tomu, že máme začátek sezony, tak je to podle mě dobrá výchozí pozice," řekl hned na začátku rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martin Vlach
Martin Vlach | Foto: Reuters

Nejprve se vrátíme k vašemu odletu. Nepotkaly vás na cestě do Káhiry nějaké nepříjemnosti?

Do Egypta jsme jeli na závod Světového poháru už několikrát a letos se znovu opakovaly už známé problémy na letišti v Káhiře. Od příletu do odjezdu autobusem do hotelu jsme čekali skoro tři hodiny. Tento čas je tamějším letištním personálem vyplněný jejich různými vzájemnými diskusemi a hrozným papírováním. Letos nám navíc chybělo několik sportovních tašek, které jsme dostali až druhý den. Podobné komplikace se opakovaly i při našem návratu do Prahy.

Jak jste byli spokojeni s ubytováním i celkovými podmínkami?

Každý rok jsme v jiném hotelu a ten letošní v novém areálu byl nejlepší. Jen jsme si museli dávat pozor na pitnou vodu, která s nebezpečím nějaké infekce nebyla pitná (smích). Sportoviště s halou, bazénem i střelnicí bylo vzdáleno jen půl hodiny a mělo i potřebnou kvalitu. Přálo nám také počasí, takže byly vytvořeny všechny podmínky pro kvalitní výkony.

V jaké atmosféře jednotlivé závody probíhaly?

Přišlo dost fanoušků, kteří často i řevem povzbuzovali samozřejmě především své reprezentanty, ale k žádné výtržnosti nedošlo. Lze říci, že se závodilo ve správné sportovní atmosféře. Pořadatelům se nepovedl jen start závěrečného běhu se střelbou, který se hodně zpozdil. Musím však přiznat, že já jsem se nezlobil. Měl jsem totiž za sebou závod až v poslední rozplavbě, čímž se časově před během vytvořily pro všechny finalisty stejné podmínky.

Jak početná konkurence se v Káhiře sešla?

Přestože šlo o první letošní závod, tak ze všech zemí přijeli téměř všichni jejich nejlepší pětibojaři. Proto považuju za úspěch, že na třetí příčce jsem na druhého Maďara Bohma ztratil pouhé tři vteřiny a na vítězného domácího Elgendyho pět vteřin.

Co vás ve vašem vystoupení potěšilo a co naopak optimální nebylo?

Velkou radost jsem měl ze šermu, v němž jsem získal výrazně víc bodů, než je můj dlouhodobý průměr. Díky vysoké kvalitě koní se mi dařilo i v parkuru a standardní výkon jsem odvedl také v plavání. Zásluhou nejrychlejšího běžeckého času jsem se ze šestého místa dostal až na třetí, takže jen střelba mohla být lepší. Ti dva pětibojaři, co skončili přede mnou, žádnou výraznou chybu na střelnici neudělali, což bylo pro konečné pořadí rozhodující.

Jaký je váš názor a případně i dalších pětibojařů na připravované zrušení parkuru?

Mezinárodní unie moderního pětiboje nedávno prosadila od roku 2025 nahrazení jízdy na koni údajně nějakou překážkovou disciplínou, což už je prý hotová věc. Avšak s kým jsem mluvil, tak každý tento verdikt odsuzuje. Vždyť hodně mladíků přilákaly do moderního pětiboje především koně.

Kudy vede cesta k účasti na olympijských hrách v Paříži?

Především ze tří letošních závodů. Účast si zajistí vítěz finále Světového poháru, nejlepších osm závodníků z mistrovství Evropy, ale jen jeden z každé země, a medailisté z mistrovství světa. Neobsazená místa pomůže doplnit světový žebříček, do něhož se budou započítávat výsledky až v příštím roce.

S jakými záměry do této bitvy o letenku do Paříže chcete vstoupit vy a vůbec celý český moderní pětiboj?

Se mnou už nasbírali cenné zkušenosti Jan Kuf a Ondra Polívka. A k této trojici bych přidal i tři talentované pětibojaře, takže lze mluvit o reprezentačním sextetu. Do Paříže však mohou jet pouze dva muži, což platí i na ženy. Já bych si chtěl zajistit letenku už letos, abych se pak na olympiádu mohl v klidu připravovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy