Pětiboj prověřuje fyzičku i morálku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 7. 2006 15:36
Praha - Pětiboj se provozoval již na starověké olympiádě 708 let před naším letopočtem. Sestával z běhu na délku stadionu, skoku dalekém, hodu oštěpem a diskem a ze zápasu. Pravděpodobně původně sloužil k trénování vojáků.

Moderní pětiboj měl premiéru v roce 1912 na olympiádě ve Stockholmu a soutěžilo se již v současných disciplínách: střelbě pistolí, šermu, plavání, jízdě na koni a běhání. Ženy se však "pentatlonu" účastnily až na OH 2000 v Sydney.

Zakladatel novodobého olympijského sportu Pierre de Coubertin si od tohoto odvětví sliboval naplnění myšlenky o ideálním a komplexním sportovci. Pětiboj měl prověřit morální kvality závodníka, stejně jako jeho fyzickou zdatnost a dovednosti.

Tuto obtížnou zkoušku zaručuje pět nesourodých disciplín, jejichž výběr podle Mezinárodní unie moderního pětiboje pochází z romantického příběhu o styčném důstojníkovi, jehož kůň padl v nepřátelském území. Když se ubránil pomocí pistole a kordu, přeplaval přes rozbouřenou řeku a doručil zprávu pěšky.

Sport je tedy od samých počátků spjat s armádou a dodnes se pořádá armádní světový šampionát v pětiboji.

Střelba, šerm, plavání, jízda na koni a běh v jediném dni

Všech pět disciplín se odehrává v jediném dni, výkony jsou přepočítávány na body, bodové rozdíly se pak převádějí na časový handicap pro start v závěrečném běhu. Čtyři body představují jednu vteřinu. Český svaz moderního pětiboje popisuje na svých stránkách pravidla jednotlivých disciplín.

O ME v moderním pětiboji čtěte ZDE

Střílí se ze vzduchové pistole ráže 4,5 mm do 10 metrů vzdáleného terče. V individuální soutěži absolvují závodníci 20 ran, ve štafetě 10 ran.

Pětiboj vyžaduje i naprosté soustředění, přesnou ruku a klidnou mysl.
Pětiboj vyžaduje i naprosté soustředění, přesnou ruku a klidnou mysl. | Foto: www.pentathlon.cz

Utkání v šermu kordem se odehrávají na planši o rozměrech 14 x 1,5 m. V individuálním závodě probíhá soutěž systémem "každý s každým" na jeden vítězný zásah. Pokud v časovém limitu jedné minuty nikdo nezvítězí, jsou oba soupeři považováni za poražené. Ve štafetovém závodě má každý člen družstva stanoveno pořadí v týmu a utkává se pouze se shodně nasazenými soupeři z ostatních týmů.

V individuální soutěži se plave 200 m volným způsobem, ve štafetách 3x100 m volným způsobem.

Jízdou na koni se myslí parkurové skákání. Závodník má v rámci soutěže za úkol překonat parkur s 12 překážkami, respektive 15 skoky. Koně dodává do soutěže pořadatel a závodníci si je losují. V závodě štafet obsahuje parkur 9 samostatných skoků, které absolvuje každý člen týmu na svém vylosovaném koni. Jízda probíhá systémem štafety s předávkou v předávacím území.

Poslední pětibojařskou disciplínou je běh na 3000 m. O umístění tratě a jejím povrchu rozhoduje pořadatel, který musí dodržet pravidla o maximálním stoupání, celkovém převýšení a minimální délce jednoho okruhu. Závodníci startují v pořadí, jaké jim náleží po čtyřech disciplínách tzv. handicapovým způsobem nebo-li "Gundersenovou" metodou. Štafeta absolvuje 3x1500 m.

 

Právě se děje

Další zprávy