Park Rio-Lipno zkopíruje Holandsko a zřejmě minimálně čtyři další země

Michal Šenk Michal Šenk
22. 11. 2015 13:44
„Hledáme další apoštoly“. Tímto vzkazem uzavřel předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval svoji prezentaci před několika stovkami delegátů setkání evropských olympijských výborů v Praze.
Vizualizace olympijský park Lipno 2016
Vizualizace olympijský park Lipno 2016 | Foto: ČOV

Praha - „Hledáme další apoštoly“. Tímto vzkazem uzavřel předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval svoji prezentaci před několika stovkami delegátů setkání evropských olympijských výborů v Praze.

Podle potlesku, který představení autorské myšlenky olympijských parků, které ČOV převedlo v realitu už při projektu zimních her v Soči v Praze a teď se chystá na letní v Riu na Lipně, by následovníků mohlo přibývat rychle.

„Je už jasné, že podobný projekt vyroste v Holandsku v městě Den Haag a víme o silném zájmu Finska, Německa, Francie a Izraele,“ řekl aktualne.cz Kejval s tím, že všude už se projekty aktivně rozpracovávají. K tomu by další země mohly projevit zájem v nejbližších týdnech a měsících.

Mezinárodní olympijský výbor a jeho šéf Thomas Bach jsou projektem olympijských parků nadšeni. Přenesení her do lokální perspektivy a umožnění návštěvníkům parku si sporty zkusit a ve společnosti dalších fanoušků prožít vrcholné sportovní okamžiky her je plusem z mnoha důvodů.

Třeba i z pohledu zviditelnění sponzorů. Park Soči-Praha s rozpočtem 65 milionů korun přilákal loni přes 400 tisíc návštěvníků. Jeho mediální zásah spočítal ČOV na 7,2 milionu lidí. Ve spolupráci se sponzory českého sportu vzniklo Soči na Letné, Riu na Lipně by měl stejně jako všem dalším pobočkám – franšízám, pomoci i některý z globálních sponzorů celé olympiády, který projekt zaštítí.

Licenci si ČOV nenárokuje

Rozšíření olympijského parku z Česka jako mustru pro celý svět dostal na globální úrovni starosti James MacLeod, který jako konzultant pomáhal z řadou velkých akcí poslední doby od olympiády v Londýně 2012 po letošní historicky první Evropské hry v Baku. Českým garantem je pak Petr Soukup. Menší varianty parku u jihočeské vodní nádrže by měly vyrůst také v Ostravě, Pardubicích a v Plzni.

Že by si ale ČOV nějak nárokoval licenci na tuto věc, to ne. „Bereme to jako příspěvek mezinárodnímu sportovnímu hnutí. Ostatně na konferenci zaznělo, že Jiří Guth Jarkovský byl u zrodu olympismu. Dlouho jsme v mezinárodní sportovní diplomacii ničím výrazným nepřispěli a toto je jedna z prvních takových vlaštovek,“ vysvětlil Kejval. Pro něj osobně to může být i další příspěvek k tomu stát se členem nejužšího vedení MOV, kam je připraven kandidovat.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy