Česko bude mít opět olympijský park, vyroste na Lipně

Takhle by měl vypadat olympijský park na Lipně v létě 2016
Stejně jako v roce 2014 by měl během olympiády by měl nabídnout fanouškům možnost vyzkoušet si olympijské sporty.
Pochopitelně také bude možné sledovat společně olympijská klání v Rio de Janeiru.
Sportovat se bude na celé přehradě i v několika přilehlých obcích.
"Stanovili jsme si tři parametry a jedním z nich bylo, proč by to mělo být v Praze. Oslovili jsme kraje a nakonec jsme se dohodli s Jihočeským krajem, jehož nabídka byla nejlepší. Vybrali jsme Šumavu a Lipno nad Vltavou," řekl šéf ČOV Jiří Kejval.
Foto: ČOV
ČTK ČTK
21. 10. 2015 12:08
Stejně jako během olympiády v Soči bude i při hrách v Rio de Janieru v Česku olympijský park pro fanoušky. Tentokrát ovšem nikoliv na pražské Letné, ale na Lipně.

Praha - Olympijský park při hrách v Riu de Janeiro bude příští rok na Lipně a v jeho okolí. Český olympijský výbor (ČOV) se stejně jako během zimní olympiády v Soči rozhodl pro fanoušky připravit areál, ve kterém budou moct podporovat sportovce a také si zasportovat. Loni byl park v Praze na Letenské pláni.

"Olympijský park na Letné navštívilo více než 400 tisíc lidí a měl mezi veřejností velký úspěch. Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil a drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu," uvedl prezident ČOV Jiří Kejval na dnešní tiskové konferenci.

Zároveň však fanoušci navrhovali, aby se další akce uskutečnila mimo Prahu. "Oslovili jsme kraje a nakonec jsme se dohodli s Jihočeským krajem, jehož nabídka byla nejlepší. Vybrali jsme Šumavu a Lipno nad Vltavou," řekl Kejval.

Hlavní město navíc podle něj není pro podobnou akci v létě vhodné. "V Praze je v srpnu hodně lidí, ale jsou to hlavně cizinci. Navíc zde o prázdninách nejsou děti a hlavně pro ně vše připravujeme," prohlásil prezident ČOV. Náklady na projekt jsou vyčísleny na 65 milionů korun.

Centrem parku by mělo být Lipno nad Vltavou, sportoviště pro fanoušky však budou i v okolních obcích. "Chceme co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Nebudeme tak muset investovat do sportovišť, jen je vylepšovat," řekl marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Náklady na projekt jsou vyčísleny na 65 milionů korun. "Chceme, aby investice dávaly smysl. Aby byly dlouhodobé a zlepšovaly infrastrukturu v daných lokalitách. Proto taky nechceme udělat jeden uzavřený park, ve kterém by se tísnily tisíce lidí, ale velký park. Aby to bylo o sportu a ne o fandění," uvedl Kejval. Poukázal na fakt, že ČOV na tuto aktivitu nechce používat finance z centrálních zdrojů, tj. z ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Projekt by měl financovat soukromý sektor, kraj, obce a také Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Nápad olympijského parku totiž upoutal i MOV a zástupci ČOV se příští rok budou podílet na vzniku dalších asi pěti parků v Evropě. "Mezinárodní výbor by měl krýt asi patnáct procent rozpočtu, což se stalo historicky poprvé," uvedl Kejval.

Do projektu jsou zapojeny i jednotlivé svazy a federace, které budou své sporty prezentovat a aktivně se do něj zapojí i bývalí úspěšní sportovci. Přímo na Lipně bude mít své studio Česká televize.

ČOV si již v předstihu nechal u poradenské společnosti KPMG ohodnotit přínos projektu. Ten by měl veřejným rozpočtům zajistit příjmy ve výši 260 až 320 milionů korun a zvýšit 1,5 krát návštěvnost v regionu v daném termínu.

Olympijský park Rio - Lipno 2016 bude hlavním centrem. Menší parky vyrostou i v dalších městech. Ve hře jsou Ostrava, Pardubice, Plzeň a další lokality.

"Z informace od Českého olympijského výboru mám radost. Zapadá to do naší dlouhodobé strategie podpory sportu a volnočasových aktivit. Jsem přesvědčen, že se akce v Plzni setká s velkou návštěvností a lidé si ji užijí," uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Jeseníkách horští záchranáři vyhlásili druhý stupeň lavinového nebezpečí

V Jeseníkách vyhlásili horští záchranáři druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Důvodem je to, že v závěru pracovního týdne napadl další sníh a na některých svazích hrozí uvolnění deskových lavin. Na webu Horské služby Jeseníky to oznámil její dispečer Jiří Hejtmánek. Ve vyšších polohách Jeseníků nyní leží několik desítek centimetrů sněhu, na hřebeni je nesouvislá sněhová pokrývka vysoká zhruba deset centimetrů. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí.

"Během posledního sněžení připadlo v Jeseníkách zhruba 15 centimetrů sněhu. V závětrných lavinových svazích je uloženo přibližně 40 centimetrů nového a větrem přefoukaného sněhu, který je uložen na tvrdou firnovou vrstvu. Je velká pravděpodobnost uvolnění deskových lavin už při malém dodatečném zatížení lyžaře," uvedl Hejtmánek.

Při druhém lavinovém stupni je uvolnění laviny možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Tento stupeň bývá obvykle vyhlašován pro polovinu zimního období a stává se při něm 34 procent lavinových nehod. V Jeseníkách platí lavinové stupně pouze v lavinových katastrech, které leží mimo turistické oblasti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy