Česko bude mít opět olympijský park, vyroste na Lipně

Takhle by měl vypadat olympijský park na Lipně v létě 2016
Stejně jako v roce 2014 by měl během olympiády by měl nabídnout fanouškům možnost vyzkoušet si olympijské sporty.
Pochopitelně také bude možné sledovat společně olympijská klání v Rio de Janeiru.
Sportovat se bude na celé přehradě i v několika přilehlých obcích.
"Stanovili jsme si tři parametry a jedním z nich bylo, proč by to mělo být v Praze. Oslovili jsme kraje a nakonec jsme se dohodli s Jihočeským krajem, jehož nabídka byla nejlepší. Vybrali jsme Šumavu a Lipno nad Vltavou," řekl šéf ČOV Jiří Kejval.
Foto: ČOV
ČTK ČTK
21. 10. 2015 12:08
Stejně jako během olympiády v Soči bude i při hrách v Rio de Janieru v Česku olympijský park pro fanoušky. Tentokrát ovšem nikoliv na pražské Letné, ale na Lipně.

Praha - Olympijský park při hrách v Riu de Janeiro bude příští rok na Lipně a v jeho okolí. Český olympijský výbor (ČOV) se stejně jako během zimní olympiády v Soči rozhodl pro fanoušky připravit areál, ve kterém budou moct podporovat sportovce a také si zasportovat. Loni byl park v Praze na Letenské pláni.

"Olympijský park na Letné navštívilo více než 400 tisíc lidí a měl mezi veřejností velký úspěch. Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil a drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu," uvedl prezident ČOV Jiří Kejval na dnešní tiskové konferenci.

Zároveň však fanoušci navrhovali, aby se další akce uskutečnila mimo Prahu. "Oslovili jsme kraje a nakonec jsme se dohodli s Jihočeským krajem, jehož nabídka byla nejlepší. Vybrali jsme Šumavu a Lipno nad Vltavou," řekl Kejval.

Hlavní město navíc podle něj není pro podobnou akci v létě vhodné. "V Praze je v srpnu hodně lidí, ale jsou to hlavně cizinci. Navíc zde o prázdninách nejsou děti a hlavně pro ně vše připravujeme," prohlásil prezident ČOV. Náklady na projekt jsou vyčísleny na 65 milionů korun.

Centrem parku by mělo být Lipno nad Vltavou, sportoviště pro fanoušky však budou i v okolních obcích. "Chceme co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Nebudeme tak muset investovat do sportovišť, jen je vylepšovat," řekl marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Náklady na projekt jsou vyčísleny na 65 milionů korun. "Chceme, aby investice dávaly smysl. Aby byly dlouhodobé a zlepšovaly infrastrukturu v daných lokalitách. Proto taky nechceme udělat jeden uzavřený park, ve kterém by se tísnily tisíce lidí, ale velký park. Aby to bylo o sportu a ne o fandění," uvedl Kejval. Poukázal na fakt, že ČOV na tuto aktivitu nechce používat finance z centrálních zdrojů, tj. z ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Projekt by měl financovat soukromý sektor, kraj, obce a také Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Nápad olympijského parku totiž upoutal i MOV a zástupci ČOV se příští rok budou podílet na vzniku dalších asi pěti parků v Evropě. "Mezinárodní výbor by měl krýt asi patnáct procent rozpočtu, což se stalo historicky poprvé," uvedl Kejval.

Do projektu jsou zapojeny i jednotlivé svazy a federace, které budou své sporty prezentovat a aktivně se do něj zapojí i bývalí úspěšní sportovci. Přímo na Lipně bude mít své studio Česká televize.

ČOV si již v předstihu nechal u poradenské společnosti KPMG ohodnotit přínos projektu. Ten by měl veřejným rozpočtům zajistit příjmy ve výši 260 až 320 milionů korun a zvýšit 1,5 krát návštěvnost v regionu v daném termínu.

Olympijský park Rio - Lipno 2016 bude hlavním centrem. Menší parky vyrostou i v dalších městech. Ve hře jsou Ostrava, Pardubice, Plzeň a další lokality.

"Z informace od Českého olympijského výboru mám radost. Zapadá to do naší dlouhodobé strategie podpory sportu a volnočasových aktivit. Jsem přesvědčen, že se akce v Plzni setká s velkou návštěvností a lidé si ji užijí," uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy