Pála: Zánět průdušek? Petra vždycky podřídí Fed Cupu všechno

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
25. 10. 2012 5:00
Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála si myslí, že Petra Kvitová nehodlala riskovat své zdraví kvůli účasti ve finále Fed Cupu.
Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála a jeho svěřenkyně pózují s trofejí pro vítězky loňského ročníku.
Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála a jeho svěřenkyně pózují s trofejí pro vítězky loňského ročníku. | Foto: Reuters

Praha - Velkou komplikací pro český fedcupový tým je před finálovým zápasem se Srbskem (3.-4. listopadu) zánět průdušek Petry Kvitové.

Česká jednička dvěma body pomohla jak k výhře v loňském finále v Moskvě proti Rusku, tak k letošním výhrám ve čtvrtfinále v Německu a v semifinále v Itálii. Na Turnaji mistryň v Istanbulu však stihla odehrát jen úvodní zápas s Polkou Agnieszkou Radwaňskou, v němž v úterý prohrála 3:6 a 2:6.

Kvůli zánětu průdušek se pak ve středu rozhodla svou účast na turnaji, na němž obhajovala loňský triumf, vzdát.

"Petra je velká bojovnice, proto věřím, že proti Srbsku nastoupí, i když nebude stoprocentně zdravotně v pořádku," řekl kapitán českého týmu Petr Pála na středeční nominační tiskové konferenci, na níž oznámil jména dalších českých tenistek, které se zápasu se Srbskem zúčastní (Lucie Šafářová, Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká a náhradnice Klára Zakopalová).

Pane Pálo, jak moc Vás zpráva o nemoci jedničky týmu zaskočila? 
Samozřejmě dost. Zatím moc informací nemám. Uvidíme, až Peťa přijede, co řeknou doktoři a situace bude detailnější. Až časem budeme chytřejší.

Situace se zdá být podobná té, jako před semifinále v roce 2009 s USA, kdy kvůli zranění stehenního svalu chodila Petra týden před zápasem o berlích, přesto pak do utkání dvouhry nastoupila. Dá se to srovnat?
Ona vždycky odvede maximum, podřídí Fed Cupu úplně všechno. Toho si cením, ale uvidíme, jak to bude a musíme se s tím poprat. Je ale pravda, že už přijížděla na Fed Cup v horších stavech.

Do nominace jste povolal jako náhradnici Kláru Zakopalovou, bylo to právě kvůli zdravotnímu stavu Petry?
Kláru jsem plánoval povolat už před tím, o nemoci Petry jsem se dozvěděl před chvílí. I proto se dá říct, že ta nominace byla jednodušší, i když není nikdy lehká. Všem holkám jsem se to snažil dát vědět s předstihem. Už v neděli si Klára poprvé zahraje s Luckou Šafářovou.

Petra je daviscupová jistota, desetkrát v řadě vyhrála. Nebojíte se ale, že zdravotní problémy na asijském turné a nyní ovlivní její hru, když naposledy byla fit na US Open před dvěma měsíci?
Ano, vím, že se teď Petře nedařilo a poslední zápasy se jí nepovedly ideálně. Člověk to ale musí brát, jak to je. Černé myšlenky ale nemám, během týdne se totiž dá vždycky do kupy.

Na posledních turnajích se však nedařilo ani Lucii Šafářové. Ani v jejím případě se nebojíte, že si předchozí formu nepřinese do Fed Cupu?
Věřím, že i Lucka bude ve formě. Ona tam vždycky nechá všechno a podá výbornej výkon.

Srbský kapitán podle očekávání povolal obě bývalé světové jedničky Anu Ivanovičovou a Jelenu Jankovičovovou. V čem je podle Vás jejich největší síla?
Sledoval jsem je průběžně, ještě čekám na nějaké statistiky jejich posledních zápasů, abych si je mohl projít a pořádně se připravit. Umí zahrát velké zápasy před vyprodaným hledištěm. Nemusí sice vyhrávat dlouhé šňůry, ale jsou schopny se připravit na velké zápasy.

Loni rozhodla o vašem triumfu ve finále až závěrečná čtyřhra. Jak je pro Vás důležité, že máte k dispozici pár Andrea Hlaváčková - Lucie Hradecká, který na posledních šesti turnajích vždy prošel do finále?
Je pro nás velmi příjemné, když se holkám daří, což minulý týden potvrdily na turnaji v Lucemburku. Dobré pro ně také je, že ještě letos neprohrály v hale a i proto si myslím, že mají velkou šanci vyhrát i na Turnaji mistryň. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy