Tradiční závod má obrovskou prestiž, členy posádky bývají i zkušení borci s tituly mistrů světa. Ovšem také oni řadí univerzitní klání k vrcholům své kariéry a pokládají ho za jeden z nejtěžších závodů kariéry.
Oxford většinu letočního závodu vedl, ovšem větší a silnější posádka Cambridge se po tvrdém boji dostala v závěru do čela a pro svou univerzitu vybojovala první vítězství od roku 2004.
"Domnívám se, že šlo o nejtvrdší závod, jaký jsem kdy jel," svěřil se britské televizi ITV cambridgeský veslař Thorsten Engelmann. "Trochu mě překvapily první dvě míle, které byl opravdu rychlé. Ale zvládli jsme to parádně a vyhráli," dodal spokojeně pětadvacetiletý závodník.
- Co na tiket, velikonoční fotbal především
BettingCentrum.cz radí sázkařům
Englemann je zkušeným veslařem, mistrem světa spolu s německou osmičlennou posádkou. Se svými 110,8 kg byl také nejtěžším mužem regaty.
Národnostní složení posádek
CAMBRIDGE
Kristopher McDaniel, Kanada
Dan O'Shaughnessy, Kanada
Peter Champion, Velká Británie
Jacob Cornelius, USA
Tom James, Velká Británie
Kieran West, Velká Británie
Sebastian Schulte, Německo
Thorsten Engelmann, Německo
Rebecca Dowbigginová (kormidelnice), Velká Británie
OXFORD
Michal Plotkowiak, Polsko
Adam Kosmicki, USA
Andrew Wright, Kanada
Magnus Fleming, Velká Británie
Robin Ejsmond-Frey, Velká Británie
William Buckland, , Velká Británie
Terence Kooyker, USA
Ante Kusurin, Chorvatsko
Nicholas Brodie, Velká Británie
Světovým šampionem je i jeho kolega, Kristopher McDaniel, jenž si pro zlatou medaili dojel pro změnu v dresu Kanady. I on přiznal, že náročnější závod ve své kariéře neabsolvoval.
Chorvatský člen oxforské posádky Ante Kusurin vyjádřil obtížnost souboje lapidárně: "Umřeli jsme tu, nechali jsme tu svá srdce. Bojovali jsme až do konce, dělali jsme co jsme mohli. Jsem na své kolegy pyšný."
Cambridge nyní vede sérii 79:73. Roku 1877 došlo na tzv. "mrtvý závod". Temže i letos zažila "Závod náhradníků". V něm zvítězila potřetí za sebou cambridgeská posádka.
Na počátku byli dva Karlové
Myšlenka veslařského klání mezi univerzitami Oxford a Cambridge vzešla od dvou přátel - Charlese Merivalea, studenta Cambridge, a Charlese Wordswortha, synovce básníka Williama Wordswortha, jenž studoval na Oxfordu.
První závod se jel v březnu 1829, když Cambridge vyzval Oxford. Tradiční střetnutí na Temži přetrvalo dodnes, přičemž vyzyvatelem je vždy poražená posádka z minulého roku.
Podoba střetnutí zůstala zachována, pouze přibylo publika. Břehy Temže podle oficiálních stránek závodu www.theboatrace.org pravidelně obklopuje na 250 000 diváků.
Podle těchto stránek sledovalo loňský televizní přenos ITV 7,2 milionů lidí ve Velké Británii, každý rok ho pak po celém světě sleduje na 100 milionů diváků.
Být tak členem posádky
Každé září se na obou univerzitách sejde kolem čtyřiceti potenciálních veslařů a kormidelníků a snaží se, aby si právě oni zajistili místo v lodi. Do prosince jich zbude kolem 25.
Trenéři pak sestaví dvě posádky a otestují v závodech jejich schopnosti. Na začátku jara oznámí složení prvního ("Blue Bloat") a rezervního týmu.
Každý závodník musí vedle studia zvládnout každodenní trénink od září do dubna. Závodu se mohou zúčastnit pouze studenti Oxfordu či Cambridge.
Příští měření sil se koná 29. března 2008.