Oštěpařský rekordman se loučil 3. místem

ČTK
30. 5. 2006 23:22
Ostrava - V chladném počasí, které ale na rozdíl od loňského roku neprovázel ve Vítkovicích déšť, si vysloužil největší aplaus oštěpař Jan Železný, který dnes při svém posledním startu před českými diváky v kariéře obsadil třetí místo.

Rozlučku "pokazili" trojnásobnému mistru světa a olympijskému vítězi úspěšný obhájce prvenství Sergej Makarov z Ruska a překvapivě také Lotyš Ainars Kovals. 

Železný při své ostravské derniéře předvedl výkon 83,52 metru, Kovals hodil o 222 centimetrů dál, Makarov dosáhl vynikajících 88,49 metru. "Jsem hrozně zklamaný, že to dnes nevyšlo. Vždycky jsem sem jezdil hrozně rád," řekl divákům světový rekordman Železný. 

O nejlepší výkon mítinku se postarala ruská diskařka Natalja Sadovová. Olympijská vítězka poslala ve třetí sérii disk do vzdálenosti 67,24 metru a předvedla nejdelší hod od roku 2004. Vicemistryně světa zároveň k nelibosti domácích fanoušků porazila obhájkyni prvenství Věru Cechlovou-Pospíšilovou, jež skončila výkonem 63,44 až třetí za Polkou Wiolettou Potepaovou.

Sadovová vrátila Cechlové loňskou porážku. "Ale neznamenalo to pro mne žádnou speciální motivaci. Chtěla jsem hodit daleko a tohle mě velmi uspokojilo," řekla Sadovová. Její česká soupeřka nastoupila k závodu s nataženými vazy v kotníku a svůj nejdelší hod předvedla až v poslední sérii. "Jsem ráda, že jsem nakonec tak daleko hodila," uvedla Cechlová, jež se musela zachraňovat v soutěži po úvodních dvou neplatných pokusech.

Nejrychlejší závod roku zaběhla v Ostravě na trati 3000 metrů Keňanka Priscila Jepletingová časem 8:40,55 minuty. O vyrovnání světového maxima se postarala chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, jež přeskočila rovné dva metry. Další změnu v čele letošních světových tabulek znemožnil silný vítr. Favorizovanému Terrenci Trammellovi z USA foukalo v běhu na 110 metrů překážek do zad o dvě desetiny silněji, než dovolují pravidla, a pomohlo mu to k času 13,19 sekundy.

Na sedmém místě se na nepřízeň počasí mohl zlobit Stanislav Sajdok, protože čas 13,65 by za regulérních podmínek znamenal osobní rekord a splnění limitu pro start na mistrovství Evropy v Göteborgu.

V honbě za nominačními kritérii se dařilo jiným domácím atletům. Uspělo jich hned šest a mezi nimi vynikla oštěpařka Nikola Brejchová, jež oslavila triumfální návrat na atletickou scénu po mateřské dovolené. Svůj první závod ozdobila hodem do vzdálenosti 65,26 metru, kterým o pouhé dva centimetry zaostala za nejlepším světovým výkonem tohoto roku. Jeho majitelkou je další česká vrhačka Barbora Špotáková, jež se musela spokojit s druhým místem (63,77). 

Brejchová už prvním soutěžním hodem po roce a půl překonala 62 metrů, vzápětí se parádním druhým pokusem zařadila mezi favoritky šampionátu. Její český rekord z roku 2004 má hodnotu jen o 65 centimetrů lepší. "Já si tady myslela tak na 57 metrů. Diváci mě vyhecovali, nečekala jsem to," rozplývala se Brejchová.

V tyčkařském sektoru Pavla Hamáčková překonala na první pokus 440 centimetrů a skončila pátá. Do Göteborgu se kvalifikovala i Kateřina Baďurová, jež limit 430 cm trefila přesně. Soutěž vyhrála papírová favoritka Anna Rogowská z Polska skokem přes 460.

Silný protivítr na protilehlé rovince znemožnil dosáhnout špičkového času vítězce běhu na 400 metrů překážek vicemistryni světa Lashindě Demusové z USA (54,62), v silné konkurenci se ale i v nepříznivých podmínkách vypjala k limitu Zuzana Hejnová. Na šestém místě zaznamenala juniorská mistryně Evropy výkon 56,90 a stala se už třetí českou limitářkou v této disciplíně. 

V rychlém závodu na 100 metrů překážek, který vyhrála Američanka Lolo Jonesová časem 12,72, obsadila Petra Seidlová sedmé místo. Nejenže získala skalp loňské české jedničky Lucie Martincové, ale časem 13,28 vyhověla o dvě setiny nominačnímu kritériu českého svazu. 

Stejnou rezervu měl na dvoustovce Jiří Vojtík, který zatáčku s rovinkou proběhl za 20,88. Vítězný Jamajčan Usain Bolt vytvořil časem 20,28 rekord mítinku, jehož držitelem byl od předloňského roku světový rekordman na stovce Justin Gatlin. "To jsem ani nevěděl, ale jsem rád, že poprvé v životě mám nějaký rekord na evropském mítinku," řekl juniorský světový rekordman, jehož maximem je čas 19,93. 

Vítězstvím favorita skončil i závod na 400 metrů překážek, kterému dominoval americký mistr světa Bershawn Jackson. V citelném chladu v závěru mítinku mu k tomu stačil čas 48,76. Na šestém místě potřeboval Jan Uhlík běžet o čtyři setiny rychleji, aby se rovněž kvalifikoval na ME. 

Fiaskem pořadatelů skončil závod na 3000 metrů překážek, který hrubě ovlivnila chyba rozhodčích při počítání kol. Z vítězství se radoval Rakušan Günther Weidlinger, ale jen proto, že řada afrických favoritů finišovala o kolo dříve a pořadatelé je po zjištění chyby vrátili do závodu. Při "hladké" trojce se podobná chyba už neopakovala a Tariku Bekele, bratr fenomenálního Kenenisy, ji vyhrál v osobním rekordu 7:36,44.

 

Právě se děje

Další zprávy