Moravec: Musíme se zlepšit ve spurtu, tam mají Češi problémy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 11. 2015 16:02
Ondřej Moravec se chystá na novou sezonu biatlonového Světového poháru. "Nechci si dávat nějaký konkrétní cíl, ale budu spokojen, když si udržím stabilní výkonnost,“ říká elitní biatlonista v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ondřej Moravec před sezonou 2015-16
Ondřej Moravec před sezonou 2015-16 | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Zítra odjíždí za sněhem na dvoutýdenní soustředění do Švédska výprava českých biatlonistů, mezi nimiž bude i trojnásobný medailista z olympijských her v Soči Ondřej Moravec.

Má za sebou už letní přípravu na suchu a před sebou další sezonu, v níž ho čeká série devíti vystoupení ve Světovém poháru a mistrovství světa v Norsku.

"Nechci si dávat nějaký konkrétní cíl, ale budu spokojen, když si udržím stabilní výkonnost,“ prozradil špičkový biatlonista v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Došlo ve vaší letní přípravě v porovnání s předchozími lety k nějaké změně?

Když všechno funguje, tak se v tréninku nějaké změny asi těžko dělají. Novinkami byly jen změny destinací v naší přípravě. V květnu jsme se vydali do Norska, kde v nadmořské výšce kolem tisíce metrů byly ještě čtyři metry sněhu. Pracovali jsme hlavně na technice běhu, v níž cítím určité rezervy. Avšak upřímně řečeno, v mých 31 letech lze v zažitém stylu jen těžko něco výrazněji poopravovat. Druhé třítýdenní soustředění jsme absolvovali ve Francii, což byla také novinka.

A na co jste se zaměřili v zemi Galského kohouta?

Především jsme tam využívali výborného prostředí pro sportovní střelce a všechny tréninky byly dost náročné a tím i kvalitnější. Odjížděl jsem dost vyčerpaný a po několika dalších dnech na ledovci i na kolečkových lyžích jsem byl hodně unavený. Nicméně s celou přípravou jsem plně spokojen, celý její program jsem bez zdravotních problémů zvládl. I když mě provázejí myšlenky na její případné vylepšení.

Můžete je prozradit?

Uvítal bych nějakou novinku, což neplatí na lyže ani střelbu, ale třeba na posilování, pustit se do větší dynamiky. Současný tréninkový režim je stále stejný a je samozřejmě otázka, zda by nějaká změna přinesla očekávané ovoce. Trenéři by možná měli větší strach, než jejich svěřenci. Třeba by nás to zase kousek výš posunulo, ale možná se mýlím.

Tyto myšlenky se zrodily z vašich zahraničních zkušeností?

Do jisté míry. V posledních třech letech se totiž špičkový světový biatlon zkvalitnil, řada závodníků se může pochlubit velkými nástupy v cílovém prostoru, v čemž snad všichni Češi mají dost velké rezervy. Asi je třeba na tom víc pracovat, což není kritika, ale jen úvaha. Je totiž otázka, zda s větším počtem lidí lze plně využívat třeba posilovnu.

S jakými představami vstoupíte do sezony?

Když se daří, tak motivace samozřejmě nechybí, což je můj případ. Hlavně chci udržet stabilní výkonnost a zároveň cítím možnost dál se zlepšovat. Teď se těším na sníh do Švédska, jen aby do našeho příjezdu neroztál (smích) a potom na zahájení závodní sezony, v níž mě čeká kolem 35 závodů. Ten první je na programu už koncem listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy