OH 2008 přesáhnou významem Čínu i sport

Reuters
12. 9. 2006 13:43
Raleigh, Severní Karolína  - Šéf amerického olympijského výboru (USOC) Peter Überroth předpovídá, že olympijské hry 2008 v Číně budou revolucí pro olympijský sport i pro Čínu samotnou.

"Domnívám se, že to bude nejdůležitější sportovní událost, určitě v mém životě," říká osmašedesátiletý Überroth.

"Půjde o mnohem víc než jen o sportovní událost. Znamená to vstup Číny na centrální pódium," pokračuje.

Přidává se k němu i výkonný ředitel USOC Jim Scherr, jenž říká, že stopy Her zdaleka přesáhnou hranice sportu i Číny.

"Bude to jeden ze stěžejních momentů naší generace, nejen z hlediska sportovního, ale i kulturního, sociálního a ekonomického," prohlásil.

Überroth upozorňuje na skutečnost, že více jak polovina lidstva na planetě bude sledovat televizní přenos čínské show a patrně uvidí zahajovací ceremoniál jako nikdy před tím.

"Kvality sportovišť budou na nové úrovni. Přípravy co do ceny, úsilí, personálu i zkoušek  budou na úrovni, které ještě při žádné sportovní události nebylo dosaženo," popisuje šéf amerického olympijského výboru.

Odhaduje se, že do vylepšení pekingské infrastruktury bude investováno na 40 miliard dolarů a do přímých nákladů na olympiádu pak půjdou další dvě miliardy.

Jen pro srovnání, Athény 2004 stály podle zdejšího ministra financí 15 miliard dolarů včetně zbudování sportovišť, vesnic pro sportovce a novináře, přístupových cest, nové athénské tramvaje, rekonstrukce již existujících sportovišť i bezpečnosti.

Téměř 20 000 elitních čínských atletů, používajících 195 centralizovaných tréninkových zařízení ve 31 provinciích, se snažilo stát se olympioniky.

V permanenci bylo i 55 000 průměrných sportovců a na 185 000 sportovních "pěšáků".

"Překoná to vše, čeho jsme doposud byli svědky, včetně sportovních aparátů, které vyvinul Sovětský svaz a Východní Německo během vrcholící studené války," říká Scherr.

Číňané olympijskou velmocí

Číňané získali své první olympijské medaile na OH 1984 v Los Angeles, které narozdíl od jiných komunistických zemí nebojkotovali. Tehdy dosáhli na 32 cenných kovů, v Aténách jich již bylo 63 a Čína se stala olympijskou mocností.

Svými 32 zlatými z OH 2004 se téměř vyrovnali 35 americkým zlatým. Roku 2008 Číňané možná poprvé překonají Američany v celkovém počtu medailí. Čest vévodit tabulce národů přitom poslední tři letní olympijské hry patřila právě USA.

"Konkurence v Pekingu bude tou nejtěžší, kterou jsme kdy na Hrách viděli," upozorňuje Scherr. "Čína, Rusko, Německo, Austrálie, Japonsko, Velká Británie nebo Jižní Korea dávají do přípravy svých týmů nepředvídatelné částky," dodává.

Hlavně bez dopingu

Američané doufají, že naplní tužby, které jsou do nich vkládány, na prvním místě pro zdejší olympijský výbor však podle Scherra je vypravit družstvo netknuté dopingem.

"Jestliže to znamená, že vyhrajeme nula medailí, je to v pořádku," říká.

Überroth nicméně věří, že bez dopingu bude i čínský tým: "Nemyslím, že by se nechali zahanbit něčím, co je nedovolené. "

Toto prohlášení ovšem učinil ještě před tím, než čínští antidopingoví úředníci odhalili 450 dávek EPO, testosteronu a steroidů během razie v atletickém školním přípravném kempu v Liaoningu.

Šéf USOC Peter Überroth má s čínským olympijským výborem bohaté zkušenosti. Pořádal totiž LOH 1984 v Los Angeles. Navzdory tomu, že je Sovětský svaz bojkotoval, Čína sem vypravila své první letní olympijské družstvo. Tím podle Überrotha Číňané tyto Hry zachránili, neboť bojkot prolomili a do Ameriky se nedostavila jen necelá desítka podstatných zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy