Od tety si do tréninku mluvit nenechám, říká kajakářka Hilgertová. A sází na meditaci

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
18. 5. 2023 18:40
Druhým místem v nominačních závodech vodních slalomářů se do reprezentace po třech letech vrátila kajakářka Amálie Hilgertová. "I když jsem věděla, že na to mám, tak tomu pořád trošku nevěřím," přiznala neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Amálie Hilgertová
Amálie Hilgertová | Foto: Milan Kammermayer

S jakými představami jste do nominačních závodů vstupovala?

Přestože jsem v roce 2020 nebyla v repre, tak jsem na mistrovství Evropy skončila třetí, stejně jako loni v závodě Světového poháru. Pomáhalo mi to k víře, že výkonnost z roku 2019, kdy jsem se stala mistryní Evropy, se mi daří udržet. Moje vize byla tedy jasná: dojet na některou z prvních třech příček, což se mi konečně podařilo.

Můžete prozradit vaše pocity po dosažení tohoto cíle?

Úleva, zadostiučinění, štěstí a obrovská radost - to všechno dohromady. Vždyť v necelých dvou týdnech se rozhoduje o celé sezoně, o získání vstupenky na mezinárodní závody. Pokud se vám to nepodaří, tak jejich atmosféru poznáte přibližně pouze z jedné třetiny.

Došlo ve vaší přípravě na letošní sezonu k nějakým změnám?

K té nejpodstatnější došlo loni na podzim, kdy se mým novým trenérem stal Jiří Rohan, který ve svém sportovním životě nasbíral spoustu zkušeností. V jeho týmu jsem jediná kajakářka a může se tak plně soustředit na vše, co potřebuji zlepšit. S technikou si poradím sama, ale jde mi hlavně o čtení trati. V každém případě to je vydařený krok k větší profesionalitě.

Nejste v tomto směru také v kontaktu s vaší tetou, která patří mezi kajakářské legendy?

Potěšilo mě, že se v Troji přišla podívat na mé vydařené vystoupení. Radit si od ní však nenechám. Vždy tvrdí, že je lepší, když do úvah o zlepšení kecá co nejméně lidí, což má asi pravdu.

Co všechno chcete z letošního bohatého programu zvládnout?

Mám za sebou dost dlouhou reprezentační přestávku a tak se chci zúčastnit skoro všech důležitých i zajímavých závodů, což mně v uplynulých třech letech nejvíc chybělo. Ze šesti "svěťáků" vynechám jen jeden v Tacenu, protože v té době budeme na soustředění v Krakově, kde se koncem června koná mistrovství Evropy. Vrcholnou akcí roku je pak zářijové mistrovství světa v Londýně.

Myslíte si, že udržíte určitě nemalou fyzickou zátěž?

To mně prozradí až průběh sezony. Kdyby se ukázalo, že síly začínají chybět, tak mohu nějaký závod vynechat, ale zatím o tom ani neuvažuji.

Nemáte obavy, že velkou roli může ve vašich vodních dramatech hrát psychika?

Musím přiznat, že skoro tři týdny před letošními nominačními závody jsem ke klidu měla hodně daleko. Proto jsem moc ráda, že i při tomto velkém tlaku na nervovou soustavu se mi to podařilo zvládnout. Když jsem po třetím závodě byla pátá, tak už to vypadalo, že jsem zase mimo "medailovou hru". Přesto jsem nerezignovala a závěrečná jízda, v níž jsem neměla co ztratit, se mi povedla.

Věnujete se posilování psychického stavu?

Už delší dobu praktikuju mentální trénink a je za mnou už velký kus práce. Každému jednotlivci vyhovuje něco jiného. V mém případě jde hlavně o práci s koncentrací i o meditaci. Začíná se to už projevovat a snad se to bude stále zlepšovat.

S čím byste letos byla nejvíc spokojena?

Kdyby mé výkony byly stabilnější, bez dřívějších výkyvů. Uměla jsem ze sebe často vydat maximum, ale nedokázala už pěkný výkon zopakovat. Na tom chci pracovat a udržet si pozici ve světové desítce.

Míří vaše myšlenky také k účasti na olympijských hrách?

Motivace mi samozřejmě nechybí. Avšak do Paříže může odletět pouze jedna kajakářka, což je velice přísné kritérium. Kdyby se mi to podařilo, byl by to sladký bonbónek. Když však olympijské závody budu sledovat jen doma u televize, tak nebudu mít důvod něco si vyčítat. Všichni tomu dáváme všechno, ale voda je živel, který to může rozhodnout za nás.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy