Troška stresu nevadí. Dovede mě k mnohem lepšímu výkonu, směje se Fišerová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
16. 5. 2023 15:35
Vodní slalomářka Tereza Fišerová si jako jediná žena už po předposledním nominačním závodě v pražské Troji zajistila reprezentační místo v tříčlenné skupině singlířek i kajakářek. Obhájila tak své loňské působení v obou kategoriích. "Je to úžasné, ani jsem o takovém úspěchu nesnila," netajila radost v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Kanoistka Tereza Fišerová ve finále na OH 2020
Kanoistka Tereza Fišerová ve finále na OH 2020 | Foto: Reuters

S jakými pocity jste do nominačních závodů v Trnávce a pražské Troji vstupovala?

Necítila jsem se úplně dobře a ani v takové formě, abych v obou kategoriích skončila na nejvyšší příčce. Avšak těžší tratě mi vyhovují a především jsem si znovu potvrdila, že když na mě působí trošku stres a je na mě určitý tlak, tak mě to dovede k mnohem lepšímu výkonu než v klidovém rozpoložení.

Došlo ve vaší přípravě na sezonu k nějakým změnám?

S trenérem Lukášem Kubričanem jsme pokračovali ve všem, co nám loni fungovalo. Jen jsme se víc soustředili na získání větší síly.

Chcete tím připomenout, že bude potřeba ve vašem "obojživelnickém programu"?

Je to možná paradox, ale fyzicky náročnější byly čtyři dvoudenní nominační závody, než budou ty, které nás čekají ve Světovém poháru, kde na jejich absolvování budeme mít čtyři dny. To bude doslova pohodička. (smích) Zároveň však moc dobře vím, že mě čeká hodně náročný program.

Co vám přinesly loňské zkušenosti a jak je chcete využít?

Prozradily mi, že hlavně půjde o udržení psychické koncentrace, ale myslím si, že to zvládnu. Určitě však bude nutné šetřit síly na závody, v nichž půjde o body do olympijské kvalifikace. Proto některá vystoupení ve Světovém poháru vynechám a plně se soustředím především na mistrovství Evropy koncem června v Krakově a světový šampionát, který se uskuteční v září v Londýně. Na těchto vrcholných akcích lze získat nejvíc bodů do kvalifikace.

Chcete na této cestě bojovat na kanoi i v kajaku?

Chci. Při vystoupeních v obou kategoriích však bude nutné trochu omezit trénink a plně se před každým závodem soustředit na vše, co mě v každém z nich čeká.

Jaký je pro vás rozdíl mezi kanoí a kajakem?

Jsou to dvě odlišné disciplíny a každá má v sobě něco specifického. Neumím ani říci, která mě baví víc, protože každý den je to něco jiného.

Zajistila jste si nominaci i v kajakkrosu. Co pro vás tato novinka znamená?

Je to srdeční záležitost. Jezdím ho ráda, můžu se v něm vybouřit.

A s jakým záměrem do letošní sezony vstupujete?

Užívat si všechny jízdy a dočkat se v nich pěkných výsledků. Na olympiádu samozřejmě nelze nemyslet, ale koná se až příští rok, což je ještě dlouhá doba, v níž je potřeba letenku do Paříže si stálými kvalitními výkony zasloužit. Kdyby se mi to podařilo aspoň v jedné kategorii, byla bych šťastná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy