Obří dopingový skandál: Boj o medaile? Čistí nejsou ani Češi

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
3. 8. 2015 13:25
Dopingový skandál, který odstartovaly německá ARD a britský Sunday Times, pořádně otřásá světovým sportem.
Usain Bolt může být v klidu, jeho testy jsou údajně v pořádku.
Usain Bolt může být v klidu, jeho testy jsou údajně v pořádku. | Foto: Reuters

Praha - Bylo to jako blesk z čistého nebe. V neděli dopoledne přišly německá ARD a britský deník Sunday Times se šokující zprávou: Dle jejich zdrojů mělo na osm stovek sportovců v letech 2001 až 2012 podezřelé testy, které by mohly znamenat doping.

Od té chvíle se především na západ, ale také na východ od našich hranic o ničem jiném nemluví. Co se za posledních 24 hodin událo? Jisté jsou tři věci:

1) Dvou z největších hvězd současné atletiky - Jamajčana Usaina Bolta a Brita Moa Faraha - se skandál nedotýká.

2) Zatím nejsou známá žádná jména, která se v seznamu objevila.

3) Dle všeho se jedná o mocenský boj Velké Británie a dalších zemí proti Rusku. Zda to má něco společného se současnou politickou situací na Ukrajině, těžko soudit.

Fakta v dopingovém atletickém skandálu

- Navazuje na reportáž německé stanice ARD o řízeném dopingu ruských sportovců z prosince roku 2014.

- Dle statistik WADA (Mezinárodní antidopingové kanceláře) nejvíce dopují sportovci Ruska a Turecka.

- Tato čísla potvrzuje i aktuální kauza, kterou v neděli 2. srpna rozpoutaly ARD a britský deník Sunday Times. Nejvíce podezřelých hodnot mělo z testovaných atletů konkrétní země Rusko (30 procent, tedy téměř každý třetí testovaný/á Rus/ka), Ukrajina (28), Turecko (27).

- V seznamu jsou také Češi se sedmi procenty a Slováci s osmi.

- Britové mají sice jen tři procenta podezřelých testů, přesto je to celkem sedm atletů. V seznamu ale nejsou jejich největší hvězdy Mo Farah a Jessica Ennis-Hillová.

- Celkem se jedná o 12 tisíc krevních testů dohromady 5000 atletů mezi lety 2001 až 2012.

- Hned u 800 atletů testy odhalily podezřelé hodnoty připomínající doping.

- V seznamu je 55 olympijských vítězů a mistrů světa z těchto let, 21 z nich údajně riskovalo srdeční infarkt či mrtvice.

- Podezřelé hodnoty se dotýkají deseti olympijských šampionů z Londýna 2012.

- 80 procent vyhraných medailí ruských atletů v tomto období je podezřelých.

- Dle zdrojů obou deníků se snažila IAAF (Mezinárodní atletická federace) všechny tyto prohřešky zamést pod koberec.

- Kauza vyšla najevo jen necelý měsíc před volbou nového prezidenta federace. Na tuto pozici kandidují Brit Sebastian Coe a Ukrajinec Sergej Bubka.

Diack má jasno o mocenském boji

"Věřím, že IAAF (Mezinárodní atletická federace) vždy dokazovala, že si je vědoma, že si nemůže podobná pochybení už dovolit. Podle mne se jedná o touhu některých přerozdělit získané medaile na světových šampionátech a tří olympiádách v letech 2004, 2008 a 2012," řekl v uplynulých hodinách úřadující prezident atletické federace Lamine Diack.

Jeho slova se jeví celkem logicky. Největším jeho odpůrcem je Brit Sebastian Coe, politik a bývalý špičkový atlet, který bude za necelé tři týdny usilovat v souboji s Ukrajincem Sergejem Bubkou o post Diackova nástupce v čele atletické federace.

S podezřelými testy přišli - jak bylo již zmíněno výše - jako první němečtí a ostrovní novináři. Ti ve svých článcích neopomínají zdůrazňovat, že mezi podezřelými hodnotami je minimum britských sportovců a že několika z nich by se skandál mohl dotknout tím způsobem, že by v případě pozdějších potvrzení současných informací mohli usilovat o dodatečný zisk medailí z obou akcí.

V seznamu figurují také Češi

Mimochodem - ve vydaném seznamu jsou i čeští atleti. Podezřelých bylo sedm procent z testovaných vzorků tuzemských sportovců v tomto období. U Slováků osm. U Rusů pak dokonce třicet procent!

S tím úzce souvisí zatím poslední bod čerstvé kauzy. Není to tak dávno, zhruba osm měsíců, kdy televize ARD přišla s nařčením, že de facto všichni ruští sportovci dopují (VÍCE ZDE!).

Podle všeho ostatním velmocím vadí, že země, které vládne Vladimir Putin, dostává v posledních letech a měsících pořadatelství stále většího počtu atletických (sportovních) akcí.

Ustojí Rusové tlak?

Jen namátkou: juniorský šampionát příští rok, letošní mistrovství družstev, právě nyní v Rusku probíhá plavecké MS, poslední zimní hry mají všichni ještě v čerstvé paměti, a kde se bude konat příští světové setkání fotbalistů, také není třeba dodávat.

Prezident MOV (Mezinárodního olympijského výboru) Thomas Bach - mimochodem také Němec - se ale snaží zůstat zatím nad věcí a zajímá ho jediné: aby byli případní dopingoví hříšníci potrestáni.

"V tuto chvíli nemáme v ruce nic než obvinění a my musíme respektovat presumpci neviny. Pokud se ale výsledky následného šetření dotknou výsledků olympiády v Londýně, budeme postupovat v rámci našeho hesla nulové tolerance," řekl důrazně Bach.

Do zmíněného šetření se má pustit nezávislá komise pod WADA (Mezinárodní antidopingové federace). Co nakonec zjistí?

 

Právě se děje

Další zprávy