"Šarmíka" pojede v Pardubicích smolař Stromský, Růžičkové se Faltejskovo odmítnutí dotklo

ČTK ČTK
3. 10. 2017 10:42
Po odmítnutí loňského vítěze Velké pardubické Jana Faltejska se do sedla obhájce Charme Looka posadí smolař Marek Stromský. Trenérka Růžičková věří, že konečně protrhne smůlu. Do budoucna si ve stáji vychovává velký ženský talent.
Trenérka Martina Růžičková se Charme Lookem
Trenérka Martina Růžičková se Charme Lookem | Foto: ČTK

Praha - Bývalá žokejka a trenérka Martina Růžičková se řídí srdcem. Proto těžce nesla, když se Jan Faltejsek rozhodl, že letos nepojede ve Velké pardubické jejího svěřence Charme Looka. V sedle obhájce triumfu tak dala šanci Marku Stromskému a věří, že jí ve stájí roste velký ženský talent.

Žokej Faltejsek loni s Charme Lookem pardubickou jasně vyhrál, ale letos si vybral jiného favorita - Virtuse d'Estruvala, svěřence francouzského trenéra Guillauma Macaira, u kterého v minulosti jezdil. "Mě se Honzovo rozhodnutí dotklo za koně. Já bych ho nikdy neopustila. Ale já jsem ženská. My jsme asi víc do hysterična," řekla Růžičková a doplnila: "Mě se to nedotklo. Já jsem si svůj sen splnila, jsem napsaná na seznamu vítězů s Charme Lookem. Já už mohu v klidu umřít."

Při výběru nového žokeje se rozhodovala mezi Stromským a Pavlem Kašným. A rozsekla to jednoduše. "Kašný už tam napsaný je," zmínila předloňskou dodatečnou výhru Kašného s Ribelinem, a proto zavolala smolaři Stromskému. Ten sice už projel cílem pardubické dvakrát první, ale pokaždé byl diskvalifikován.

"Jestli mám někomu pomoci, já věčný smolař, tak tomu, kdo má ještě víc šrámů na srdci než já. A to je Marek Stromský " konstatovala Růžičková.

Stromský jako další záskok

Stromský se už s desetiletým hnědákem Charme Lookem projel. "Trénovali jsme v Černém lese a Marek na cestě tam zabloudil. Doufám, že si to vybral," prozradila Růžičková. Žokeje bude nabádat, aby koně nechal dělat jeho práci. "'Šarmík' nemá rád, když mu někdo cokoliv diktuje. Dává odraz sám a říká: hele drž se, ukaž mi kudy a nekecej mi do toho. Marek je jemný žokej, mohli by si sednout."

Už Faltejsek byl loni vlastně žokejem na záskok. Sedlat Charme Looka měla jezdkyně Barbora Málková, ale před kvalifikací se zranila. Nyní už její start nepřicházel v úvahu. "Bára si opět zlomila obratle, a vzhledem k tomu, že má v páteři železa, tak už ani není technicky možné, aby dobře skákala," řekla Růžičková s tím, že Málková jezdí koně dál aspoň v tréninku. "Je statečná. Nevím, jestli by tohle vůbec chlap dal. Asi by zhrzený odešel. A Bára se o něj stará stejně, jako kdyby ho jezdila."

Růžičková sama slavnou steeplechase dokončila po letech marných pokusů v roce 2014 s Rubínem jako první žena po sedmnácti letech. Jedinou dámskou vítězkou zůstává Lata Brandisová z roku 1937. "Lata je modla a měla by být stejně uznávaná anebo ještě víc než Eliška Junková. Má za sebou i nedozírný dopad na emancipaci žen u nás, protože do té doby ženy vlastně jenom vařily a staraly se o děti a najednou žena vyrazila a bojovala s muži. Všichni jí říkali naše Lata. To je neuvěřitelný příběh a já jenom doufám, že se o ní podaří natočit film," řekla Růžičková.

Nový velký talent

Možná má ve stáji i nástupkyni Brandisové. "Ohromný talent," řekla Růžičková o amatérce Veronice Řezáčové, kterou letos vysílá do Ceny Labe. "Je to správná koňařka. Oba rodiče jsou trenéři a ona má neskutečného takového správného červa, přitom je rozumná a koním nevadí. Tak uvidíme," uvedla Růžičková.

V dohledné době by mohla Řezáčová stát na startu i Velké pardubické. "To nemůžete nikdy vědět," řekla trenérka a dodala: "Musí se v Pardubicích obouchat. Ještě se tam málo napadala. Má zlomenou jen jednu klíční kost. To je málo. Musí přidat."

 

Právě se děje

před 39 minutami

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis nezměnil.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Sparta zadarmo přivedla slovenského brankáře Holce

První posilou sparťanských fotbalistů na příští sezonu se stal gólman Dominik Holec. Pětadvacetiletý člen širšího kádru slovenské reprezentace přišel na Letnou jako volný hráč z Žiliny, která je kvůli koronavirové krizi v likvidaci. S Pražany Holec podepsal smlouvu do konce června 2023.

"Dominik má velký podíl na tom, že Žilina byla před přerušením soutěží druhá v tabulce slovenské ligy s druhým nejnižším počtem inkasovaných gólů. Žilina přitom hraje hodně ofenzivním stylem. Dominik měl v poslední sezoně druhý nejvyšší počet úspěšných zákroků ze všech brankářů v tamní lize," řekl pro klubový web sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"U nás dostane příležitost, aby prokázal své schopnosti. Jeho příchodem budeme mít na brankářském postu výraznou konkurenci, která ze všech gólmanů vymáčkne maximum," doplnil Rosický.

Holec strávil prakticky celou kariéru v Žilině, pouze si odskočil na pár hostování. V tomto ročníku slovenské ligy nastoupil k 22 zápasům a připsal si 11 nul.

"Těším se na nové výzvy ve skvělém týmu, ve skvělém městě a s výbornými fanoušky. Ty pocity jsou opravdu skvělé, těžko to vylíčit slovy. Ještě si to asi úplně neuvědomuju, teprve to na mne dolehne. Věřím, že spolu budeme úspěšní a mužstvu pomůžu co nejvíc," uvedl Holec.

"Odmalička jsem zvyklý bojovat o místo v bráně, nikdy jsem neměl nic jisté. Vím, jak velká je tu konkurence, ale to člověka posouvá dopředu, můžete se zlepšovat," dodal rodák z Českých Budějovic, který si už od českého trenéra Pavla Hapala vysloužil pozvánku do slovenské reprezentace, ale start si zatím nepřipsal.

Žilina z finančních důvodů po přerušení soutěže kvůli pandemii koronaviru ukončila s hráči smlouvu. Ze stejného klubu už na začátku května získala Viktoria Plzeň Filipa Kašu a Miroslava Káčera. Všichni tři hráči budou moci v českých klubech nastoupit až v příští sezoně a s týmy zatím budou jen trénovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy