FOTO Proměny Velké pardubické. Když byl Váňa ještě mladík

První Velká pardubická se běžela v roce 1874, od té doby se mnohokrát proměnily její kurs, zázemí i atmosféra. A slavný dostih se mění dál, i když se to možná letitým divákům nezdá. Podívejte se.
První dostihy v Pardubicích se konaly už v 50. letech 19. století, samotná Velká pardubická se běží od roku 1874. Je jasné, že se za tu dobu výrazně proměnil kurs dostihu i podoba samotného závodiště. Ale jak se závodiště mění za poslední léta, které má v paměti většina současných diváků? Pojďme se přesvědčit. Některé pohledy jako tento na Irskou lavici zdánlivě zůstávají skoro stejné...
... a zachována zůstává i oranice. Od poloviny 90. let ale těchto úseků výrazně ubylo, už to zdaleka není třetina kursu jako v dobách mezi válkami. A už se také neorá tak hluboko.
Změnili se i samotní účastníci. Tady je 36letá vycházející hvězda Josef Vána po jednom z triumfů v sedle Železníka na sklonku osmdesátých let...
... a tady jako "železný dědek", který v roce 2011 jako bezmála 59letý vyhrál svou osmou Velkou pardubickou.
Foto: archiv
Martin Cáp Martin Cáp, Václav Volf
10. 10. 2013 14:12
První Velká pardubická se běžela v roce 1874, od té doby se mnohokrát proměnily její kurs, zázemí i atmosféra. A slavný dostih se mění dál, i když se to možná letitým divákům nezdá. Podívejte se.

Pardubice - Na začátku byly parforsní hony a první dostihy v okolí lesíka Cvrčkova ve druhé polovině 19. století. V roce 1874 se běžela Velká pardubická poprvé a od té doby se mnohokrát změnila.

Znalci vědí, že ještě za první republiky se velká část dostihu odehrávala za zády diváků v místech, kde jsou dnes parkoviště a stánky. Současná generace diváků pamatuje hlavně radikální úpravu překážek v roce 1994.

Závodiště je ale živým organismem a mění se stále. Připravili jsme pro vás srovnávací galerii, na které můžete posoudit sami, jak se některá klíčová místa Velké pardubické proměnila za posledních 50 let.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy