Až deset jezdců může bojovat o vítězství. Memoriál Luboše Tomíčka nemá letos jasného favorita

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 9. 2017 12:20
Plochodrážní Memoriál Luboše Tomíčka se v pondělí 2. října na pražské Markétě uskuteční už po devětačtyřicáté. Těší se velké oblibě nejen špičkových domácích, ale i zahraničních jezdců, kteří zaplňují startovní listinu každého ročníku. Pořadatelé se občas nevyhnou jen nepřízni počasí. Například loni musel být závod po dvanácti jízdách zrušen pro nesjízdnost dráhy. "Doufáme, že podobný scénář nás letos nepotká," usmívá se sportovní ředitel závodu i Auto Klubu Markéta Pavel Ondrašík úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Vičík

Kteří čeští jezdci přislíbili účast?

Všichni nejlepší. Čili: třetí muž červnového Grand Prix Václav Milík, bronzový jezdec konečného pořadí Grand Prix na dlouhé ploché dráze Josef Franc, poslední český vítěz tohoto memoriálu Matěj Kůs a dále Eduard Krčmář, Zdeněk Holub a Ondřej Smetana.

Máte už potvrzený start všech zahraničních plochodrážníků?

Některá jsou ještě v jednání, včetně vítěze nedělní pardubické Zlaté přilby. Účast však už přislíbili Dán Kildemand, který sbírá body v seriálu Grand Prix, a Švéd Jonsson, vicemistr světa z roku 2011. Mezi zajímavá jména patří také předloňský vítěz Zlaté přilby Chorvat Pavlic, dále Polák Ulamek, Rus Čugunov. Ital Covatti či Rakušan Gappmaier.

Koho považujete za největšího favorita letošního ročníku?

Jednoznačný favorit není. Závodní pole je velice vyrovnané, o přední umístění může reálně bojovat kolem deseti jezdců. O to může být závod zajímavější.

Zmínil jste se o Grand Prix. Už znáte termín pražského závodu v příštím roce?

Bylo o něm rozhodnuto tento týden: je to sobota 26. května. Je to dobrý termín, snad i počasí by mělo být příjemné, s organizací už máme bohaté zkušenosti, takže jediným otazníkem zůstává jeho finanční zabezpečení. Pořadatelské náklady každým rokem stoupají a ne vždy se nám podaří naplnit příjmovou stránku.

Platí to i o letošním červnovém ročníku?

Ano, byl mírně ztrátový. Slíbené částky chodily se zpožděním a od Ministerstva školství dokonce ve zkrácené podobě. V porovnání s loňským rokem jsme obdrželi jen polovinu, což byla velká ztráta. Samozřejmě vím, že v podobné situaci byla řada dalších sportovních odvětví a každý se s tím musel nějakým způsobem poprat.

Neuvažovali jste o alternativě, že byste se pořadatelství, třeba jen na rok, vzdali?

Smlouvu s pořádáním Grand Prix máme na tři roky a zatím jsme z ní v žádném případě nechtěli odstoupit. Vždyť tento závod dělá Praze i celé republice obrovskou reklamu. Po případném odřeknutí jednoho pořadatelství bychom se pak do předchozí role jen těžko vraceli. Navíc jsme dokonce jako jediní na světě, kdo uspořádal všech posledních 21 ročníků a zcela výjimečnou sérii nechceme přerušit.

Máte už představu, jak by měl vypadat příští rok?

Po ekonomické stránce asi ještě složitější, než byl letošní. Takže kdyby se naše manko zvětšilo, tak bychom možná jako pořadatelé museli uvažovat o odstoupení.

Kdo vám finančně nejvíc pomáhá?

Především Magistrát hlavního města Prahy, už zmíněné ministerstvo školství a nedílnou součástí je i příjem ze vstupného, i když kapacita necelých deset tisíc diváků v porovnání s řadou jiných stadionů moc velká není.

Dotýká se tato vaše současná ekonomická situace i Memoriálu Luboše Tomíčka?

Jistě! Měli jsme například představu, že pozveme několik dalších špičkových jezdců. Protože se nám však nedaří naplňovat předpokládané příjmy, musíme rozpočet postupně ořezávat. Potřebné částky přicházejí doslova až v hodině dvanácté nebo až několik týdnů po akci. Jen si přejeme, aby nám Magistrát i OV Prahy 6 dosavadní přízeň zachovaly.

A jak vám pomáhají vaši obchodní partneři?

Nejsme moc přitažlivý sport, takže nám pomáhají jen ti nejvěrnější. V těchto dnech se však na nás přece jen také usmálo štěstí v podobě pondělního přímého přenosu České televize, což je za posledních dvacet let asi poprvé. Díky tomu se nám podařilo oslovit některé nové partnery, kteří projevili zájem. A kdo ví, třeba nám zůstanou nakloněni i do budoucna…

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy