Oběť Velké pardubické. Kůň Ange Guardian musel být utracen

ČTK Sport ČTK, Sport
30. 8. 2020 15:42
Úspěšný překážkový kůň Ange Guardian musel být po sobotní nedokončené kvalifikaci na Velkou pardubickou utracen.
Velká pardubická (ilustračí foto).
Velká pardubická (ilustračí foto). | Foto: Václav Volf

Dvanáctiletý valach, jenž se s pěti kvalifikačními prvenstvími dělil o absolutní rekord, si v závěru dostihu na pardubickém závodišti zlomil nohu. Uvedl to server iSport.cz.

Ange Guardian, jehož trénoval Josef Váňa starší, špatně došlápl před jednou z posledních překážek. Ještě ji zdolal, ale pak ho žokej Jiří Kousek musel zadržet.

"Stalo se to na druhém cvalovém skoku před cílem. Žokej říkal, že si před ním zlomil nohu. Mohla tam být prošláplina, mohlo jít o únavovou zlomeninu nebo cokoliv jiného. Hlavně, že se Jirkovi nic nestalo. Při takové situaci by měl kůň jít na hlavu, mohlo se stát cokoli. Jirka je šikovný, nevím, jak to dokázal, že to Ange ustál a podařilo se ho zastavit. Jeho zranění bohužel bylo tak vážné, že musel být utracen," řekl iSportu osminásobný vítěz Velké pardubické Váňa.

Ange Guardian v kvalifikacích na nejslavnější český překážkový dostih zářil. Od června 2018 proměnil ve vítězství všech pět startů a dotáhl se na rekordmana Trezora, jehož mohl v sobotu překonat. V době nešťastného došlápnutí byl hnědák na třetím místě, dostih vyhrál Sottovento.

Ve své kariéře si Ange Guardian připsal 13 vítězství, na Velké pardubické bylo jeho nejlepším výsledkem druhé místo z roku 2016.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy