Americký cyklista neprošel po 17. etapě slavného závodu dopingovou zkouškou, tvrdil však, že vysokou hladinu testosteronu jeho tělo produkuje při extrémní zátěži přirozenou cestou.
Newyorský list zveřejnil informaci v pondělí a odvolal se na zdroj z mezinárodní cyklistické unie, dobře obeznámený s výsledky Landisova dopingového testu. Hormon dodaný zvenčí by tak svědčil proti Američanově vysvětlení.
Podle člena světové antidopingové agentury WADA Garyho Wadlera je nález syntetického testosteronu sám o sobě proviněním, které ani nevyžaduje potvrzení kontrolní zkouškou. "Je to porušení pravidel, a pokud sportovec prokáže, že na něm on sám nenesl vinu, může mu být zmírněn trest," řekl v NY Times.
Landis v pondělí oficiálně požádal o analýzu kontrolního vzorku B, s jejíž pomocí se chce pokusit očistit své jméno. Test by měla pařížská dopingová laboratoř provést na konci tohoto týdne a podle dnešní informace UCI se cyklista dozví výsledek v sobotu dopoledne.
Třicetiletý Landis se v 17. etapě Tour vrátil díky famóznímu sólu zpět do boje o prvenství, o den dříve přitom v alpských kopcích odpadl a nabral značnou časovou ztrátu. Pokud analýza kontrolního vzorku potvrdí pozitivní výsledek, přijde o titul a dostane dvouletý zákaz startů. Vítězem Tour by se v tom případě stal Španěl Oscar Pereiro.
Podle německé televizní stanice ARD bylo u amerického cyklisty zjištěno téměř trojnásobné překročení povolené hranice testosteronu, což rovněž nasvědčuje domněnce, že se zakázaná látka do jeho těla dostala zvenku. Běžný poměr testosteronu k dalšímu hormonu epitestosteronu je asi 1:1 až 2:1, za doping se považuje překročení hranice 4:1. Landisův výsledek byl údajně 11:1.