Novým šéfem WADA bude polský ministr sportu Bańka

ČTK ČTK
14. 5. 2019 20:58
Polský ministr sportu a turistiky Witold Bańka bude novým šéfem světové antidopingové agentury WADA. Na dnešním jednání v Montrealu dostal čtyřiatřicetiletý politik při hlasování přednost před Marcosem Díazem z Dominikánské republiky.
Witold Bańka
Witold Bańka | Foto: ČTK

Bývalý atlet Bańka nahradí ve funkci osmasedmdesátiletého Skota Craiga Reedieho, který je v čele WADA od roku 2014. Oficiálně jmenován bude až v listopadu při světové konferenci v Katovicích a od nového roku začne jeho funkční období.

Bańka v lednu uspěl mezi evropskými kandidáty v konkurenci Norky Lindy Hellelandové, současné viceprezidentky WADA, a vlámského ministra sportu Philippea Muyterse. Po úterním hlasování zástupců zemí ve vedení WADA zůstal jediným kandidátem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy