Nové tyče na míru dostane Ptáčníková z Ameriky

2. 5. 2012 23:39
Dvě nové tyče dostane tyčkařka Jiřina Ptáčníková připravující se na olympiádu.
Hráči New Yorku Rangers rozhodli až ve 115. minutě
Hráči New Yorku Rangers rozhodli až ve 115. minutě

Praha - Dvě nové tyče dostane tyčkařka Jiřina Ptáčníková, členka sdružení sportovců Vittore Team, připravující se na olympiádu. Jde o sportovní náčiní značky Spirit vyrobené z laminátu. Cena vždy závisí na délce, tvrdosti a tloušťce, pohybuje se v rozmezí od dvanácti do pětadvaceti tisíc za jednu. Ptáčníková konzultuje výběr náčiní podle aktuální připravenosti se svými trenéry.

Dává přednost laminátu

Česká tyčkařka už deset let preferuje laminátové tyče, vyhovují jí více než třeba ty z karbonu. „Není to tak, že přijdete do obchodu a vyberete si z regálu to, co potřebujete,“ usmívá se. Tyče se totiž vyrábějí na objednávku v Americe, a to každému sportovci na míru. „Napíšete tedy, že chcete tak a tak tvrdou a dlouhou tyč a z Ameriky vám ji za měsíc až dva pošlou,“ vysvětluje.

K nářadí jsou potřeba ještě doplňky, například koncovka. „Může být gumová, já třeba skáču na plastové. Vypadá jako špunt od šampusu a slouží k tomu, aby se nepoškodila tyč, protože je dutá. Šuplík, kam se tyč zasouvá, je plechový, ničila by se tedy a také sportovec by se ošklivě poranil,“ popisuje atletka. Nutný je také obal na tyče, do něhož se jich vejde zhruba osm. Jde o umělohmotnou trubku, kterou lze najít kdekoliv na stavbě, potaženou koženým obalem, jenž nepropouští vodu. Na tyč se musí pořídit ještě chránič zabraňující jejímu poškození.

Křehké tyče

Sportovní náčiní je kupodivu poměrně křehké. Stačí, aby o něj závodník zavadil tretrou, nebo spadlo při skoku na stojan, a je zle. „Zažila jsem závod, při němž bylo takové horko, že třem sportovcům praskla tyč během soutěže. Ony jsou totiž náchylné i na počasí,“ říká Jiřina Ptáčníková.

Odhaduje, že váha jedné tyče se pohybuje kolem dvou až tří kílogramů, ty pro muže jsou o dost těžší. Délka se pak odvíjí od zkušeností, výšky, váhy nebo rychlosti atletky, tedy mezi 3,8 metru až o devadesát centimetrů více. „Moje závodní tyče jsou dlouhé od 4,45 do 4,6 metru,“ prozrazuje tyčkařka, jež zanedlouho oslaví šestadvacáté narozeniny. Aby se ruce nepotily a tyč v nich neklouzala, používá magnezium – bílý prášek, který dobře znají například horolezci. Někteří atleti prý dávají přednost lepidlům ve spreji.

Ve Španělsku

V těchto dnech absolvuje Ptáčníková soustředění ve Španělsku a je v plném tréninku. Už však pracuje hlavně na technice skoku, důležitou součástí je samozřejmě posilování. Před sebou má dva stěžejní závody – Mistrovství Evropy a Helsinkách a letní olympiádu v Londýně. Na nich se chce předvést ve vrcholné formě.

 

Právě se děje

Další zprávy