Nová pravidla trápí Sáblíkovou. Bojí se diskvalifikací

ČTK ČTK, Red Spo
29. 9. 2010 14:32
Martina Sáblíková zahají přípravy na novou sezonu
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: Reuters

Praha - Únava po náročné olympijské sezoně je pryč a rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková je připravena na novou sezonu.

Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru v minulých týdnech dohnala tréninkové manko, které zapříčinila únava i řada společenských povinností. Podle trenéra Petra Nováka je dokonce její současná forma na úrovni konce předešlé životní sezony.

Čtěte také:
Sáblíkové končí další konkurentka, Němka Anschützová
Idol Martina: Svaz rychlobruslení má desítky přihlášek
Pohádka o Raškovi? Učte se novou. O Martině z rybníku

"Po olympiádě to bylo hodně hektické. Scházel nám až jeden měsíc tréninku, ale Martina v současné době vše dohonila a určitě je připravena bojovat o pódia," uvedl kouč Novák na dnešní tiskové konferenci v Praze. První důležitý závod ale čeká čtyřiadvacetiletou rychlobruslařku až v polovině listopadu v Heerenveenu, kde bude zahájen nový ročník Světového poháru.

Sáblíková se v současnosti připravuje na suchu, často v zahraničí, na led půjde až v polovině října. "Náš současný program je normální, jako každý rok. Trénujeme, trénujeme a trénujeme," popsala rychlobruslařka, která se před rokem touto dobou už dávno připravovala na ledě. "To je pravda. Už mi led docela chybí a těším se, až se svezu," uvedla.

Pořád se je na co připravovat

Rodačka z Nového Města na Moravě počítá s tím, že navázat na výsledky z minulých let nebude jednoduché. S motivací ale prý nemá problém. "Stačí, když se podívám na startovní nebo výsledkovou listinu a hned si uvědomím, že nechci prohrát. Vím, že další olympiáda bude až za čtyři roky, ale mistrovství Evropy a světa je každý rok a člověk se na ně musí připravovat stále," podotkla.

Problém prý nebude ani se zvýšeným zájmem a zvýšeným tlakem. Na start totiž bude nastupovat jako trojnásobná olympijská medailistka. "Moc jsem nad tím zatím nepřemýšlela. Už toho ale mám dost za sebou. Je ale pravda, že v podobné pozici jsem poprvé, takže se nechám překvapit. Doufám ale, že to všichni společně zvládneme," přála si Sáblíková.

Členka Nowis týmu, která v létě přešla z Dukly do Centra sportu rezortu ministerstva vnitra, se bude muset v nadcházející sezoně vyrovnat i s úpravami v pravidlech. Mezinárodní bruslařská unie totiž nově zakázala přešlap do druhých drah v zatáčkách i na rovinkách. Sáblíková to přitom dělala běžně.

"Před lety jsme přišli s něčím novým a po nás to začala dělat řada rychlobruslařů. Prakticky všichni, co přešli z kolečkového bruslení. Nevím, jestli to bylo namířeno proti nám, třeba si myslí, že budeme muset změnit techniku, ale to není pravda. Bude to pro nás trošku horší a Martina si na to bude muset dát pozor. Ale zvládneme to," řekl kouč Novák.

Změna pravidel? Nechápu, proč to platí i na rovince

Na olympiádě navíc podle něj do druhé dráhy v zatáčce nebo na rovince přešlapovalo 70 procent závodníků. "Základem je, aby neomezovali toho druhého," podotkl.

Když se Sáblíková o změně pravidel dozvěděla, prohlásila v nadsázce, že už na závody nemusí jezdit, protože bude pokaždé diskvalifikovaná. Teď už je ale relativně v klidu. "Spíše než obavu z toho, že bych se to nenaučila, mám z toho, že jakýkoliv rozhodčí může říci, že jsem to přejela. A když to nebudeme mít na kameře, tak s tím nic neuděláme," podotkla šestinásobná mistryně světa.

Pozor si prý bude muset dát hlavně při výjezdech ze zatáčky. "Uvidíme, jak to bude vypadat, až půjdu na led. V tréninku si to hlídat bude těžké, protože na ledě je dost lidí. Doufám, že si koupíme alespoň jednu hodinu týdně jen pro nás, abychom si to mohli vyzkoušet," uvedla Sáblíková.

Pochopila by, kdyby nové omezení platilo jen v zatáčkách. "Nechápu ale, proč platí i na rovince. Tam si nikdo nic nezkracuje, a pokud nepřekáží druhému, tak by to mělo být jedno," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy