Jenže norskou výpravu hromadně skolila choroba a tento národ zimních sportů zatím vybojoval jediné zlato - v dramatických skocích na lyžích na středním můstku vyhrál Lars Bystöl. Spojené státy americké mezitím stačily triumfovat již pětkrát.
Jen malou útěchu pro Nory představuje pět stříbrných a pět bronzových medailí. Tyto méně cenné kovy by rádi přetavili ve zlato, štěstí jim však není nakloněno.
Nepomohla ani královská návštěva
Do dějiště her je přijel podpořit sám král Harald V. Zúčastnil se biatlonového sprintu na 10 kilometrů v San Sicariu, kde Halvard Hanevold a Frode Andresen brali "jen" stříbro a bronz.
Navštívil také lyžařskou kombinaci, v níž měl olympijský titul obhajovat Kjetil Andre Aamodt. Jenže místo obhajoby musel závod vzdát kvůli zranění kolene z nedělního sjezdu. Aby smůly nebylo málo, v neděli mu utekl bronz o šest setin vteřiny a zbyla na něj jen čtvrtá příčka.
Další naděje norských lyžařů v kombinaci zhasly poté, co Aksel Lund Svindal a Lasse Kjus vyjeli z trati prvního kola slalomu. Téměř ve stejnou dobu bylo oznámeno, že se Norsko odhlásilo ze středečního závodu družstev v severské kombinaci. Tři ze čtyř závodníků schvátila choroba, která již nějakou dobu kosila norský tým.
Nakonec se ještě mohli vrátit do hry, neboť byl závod po prvním kole skoků odložen kvůli větru na neurčito. Jenže Němci, kteří mají soutěž dobře rozjetou, se zasadili o to, aby "neurčito" rychle změnili na "čtvrtek" a bez anulování dosavadních výsledků. Možná i proto, aby se Norové nemohli vrátit zpět do hry.
Žaludeční nevolnosti, nachlazení a bolesti v krku se rychle šířily norskou výpravou. Bystöl, jenž chce v pátečních skocích na velkém můstku usilovat o zlatý "double", věří, že nebude nemocí zasažen.
"Je mi jich velmi líto, měli medailové šance," říká o mužstvu pro severskou kombinaci. "Ale o nás skokany se nebojím. Nebydlíme v jejich těsné blízkosti, takže pro nás žádné zdravotní riziko nepředstavují," dodává.
Žaludeční virus, jenž podle týmového doktora Hanse Pettera Stokkeho koluje v těchto částech Itálie, napadl i Marit Björgenovou, vedoucí ženu Světového poháru v běhu na lyžích. Ta musela odstoupit ještě před polovinou skiatlonu, protože podle slov norského trenéra "se jí to v žaludku převalovalo jako v pračce".
Smůla i zklamání
Nemoc však není jedinou pohromou Norů. Běžec na lyžích Frode Estil mohl vybojovat zlatou medaili v nedělním běhu na 30 kilometrů, kdyby během hromadného startu závodu nezpůsobil svým pádem hromadnou kolizi. Dvacet vteřin mu trvalo, než se vymotal zpod klubka soupeřů. Jelikož spadl jako první, všechny další účastníky srážky měl na zádech.
Jejich největším zklamáním je však biatlonista Ole Einar Björndalen, jenž vyhrál čtyři zlata na ZOH v Salt Lake City. Na dvacetikilometrové trati vybojoval stříbro, v desetikilometrovém sprintu doběhl až dvanáctý a musel se rozloučit se svým snem, že by dosáhl rekordu zimních olympiád - osmi zlatých. Tedy alespoň do dalších her.
Norové chtěli v Turíně zopakovat své výsledky ze ZOH 2002. Tam získali 25 medailí, z toho 13 zlatých. Šířící se virus ale zřejmě bude proti.