Nibaliho stáji hrozí pokuta a bude vyšetřována kvůli dopingu

ČTK ČTK
8. 10. 2014 18:38
Pokutu až 100 tisíc švýcarských franků (2,2 milionu korun) může dostat cyklistický tým Astana za to, že se odhlásil ze závodu Kolem Pekingu.
Vincenzo Nibali
Vincenzo Nibali | Foto: Reuters

Paříž - Pokutu až 100 tisíc švýcarských franků (2,2 milionu korun) může dostat cyklistický tým Astana za to, že se odhlásil ze závodu Kolem Pekingu, závěrečného podniku WorldTour. Podle prohlášení mezinárodní unie UCI záleží na rozhodnutí disciplinární komise.

Kazašskou stáj navíc čeká důkladné vyšetřování kvůli dopingu bratrů Iglinských Maxima a Valentina. Právě kvůli jejich pozitivním testům na krevní doping EPO se Astana rozhodla vynechat závod v Číně.

Učinila tak v souladu s pravidly Hnutí pro důvěryhodnou cyklistiku, jehož členové mají striktnější antidopingová pravidla než Světová antidopingová agentura (WADA). Zároveň ale odstoupením z podniku WorldTour porušila regule UCI.

Dopingové případy bratrů Iglinských mohou ohrozit místo Astany mezi 18 elitními týmy v příští sezoně. Licenci už přitom stáj bývalé kazašské hvězdy Alexandra Vinokurova, za kterou jezdí letošní vítěz Tour de France Ital Vincenzo Nibali, obdržela.

"Pozitivní testy dvou jezdců stejného týmu na EPO bere UCI jako mimořádně závažnou věc, která zpochybňuje vedení týmu a jeho vnitřní etiku," uvedla cyklistická unie v prohlášení. "Budeme o tom s týmem jednat a uvidíme, jestli nás uspokojí, co dělají pro to, aby jejich jezdci nedopovali. Také uvidíme, jestli není třeba připojit k jejich licenci nějaké podmínky ve shodě s kodexem WADA," konstatovala UCI.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V izraelských volbách podle odhadů velmi těsně zvítězila centristická koalice Modrá a bílá někdejšího šéfa armády Gance. Netanjahuův Likud je druhý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy