"Nezemřel kvůli boxu." Rusové šokují výroky o Dadaševově smrti, prošetří ji sami

Rudolf Černík
26. 7. 2019 15:19
Představitelé ruského boxu překvapili prohlášeními kolem smrti Maxima Dadaševa. Osmadvacetiletý sportovec v úterý podlehl následkům zranění, která utrpěl před týdnem v souboji se Subrielem Matíasem z Portorika.
Foto: Twitter

Bývalý juniorský vicemistr světa podstoupil v USA kvůli krvácení do mozku dvouhodinovou operaci, nakonec se ho ale zachránit nepodařilo. "Srdce nevydrželo," uvedl boxerův tým.

Ruští činovníci se s tím však nehodlají smířit. "Povedeme vlastní vyšetřování," prohlásil místopředseda Ruské boxerské federace Umar Kremljov. "To ráno jsme mluvili s (ruskými) doktory. Maxim byl naživu, i když jeho stav byl vážný. Ale pořád tam nebyly žádné špatné zprávy. Po obědě nám najednou volali a oznámili nám, že náhle zemřel," líčil.

Představitelé ruského boxu chtějí zjistit, co se vlastně stalo. "Budeme se pídit po pravdě. Budeme mluvit s tou klinikou, najmeme profesionály. Zjistíme, co se dělo, jestli včas udělali magnetickou rezonanci, jestli doktoři někde nechybovali. Chceme vědět, proč Maxim Dadašev zemřel. Nemyslím si, že to bylo kvůli boxu," překvapil Kremljov. "Je to velmi zvláštní případ. Každý musí vědět, co se stalo," doplnil.

Dadašev v zápase profesionální organizace IBF ve váze do 63,5 kg v americkém Oxon Hill schytal řadu tvrdých úderů. Jeho trenér James McGirt ho přemlouval, ať ho nechá duel ukončit… Do té doby neporažený rohovník to sice odmítl, kouč přece jen dal sudímu pokyn, ať souboj ukončí. Po utkání Dadašev zkolaboval.

Jeho bývalý kouč Ruslan Dotdajev prozradil, že v posledních hodinách života byla u Dadaševa i boxerova manželka Jelizaveta. Ta do USA ihned přicestovala z Turecka, kde byla v době zápasu na dovolené.

"Přiletěla a strávila šest hodin u svého manžela. Maxim byl v bezvědomí. Byla u toho, když jeho srdce přestalo tlouct. Byla po jeho boku," popsal Dotdajev, podle něhož utrpěl Dadašev hemoragický šok (orgány přestávají pracovat v důsledku vnitřního i vnějšího krvácení). "Američtí doktoři prohlásili, že s tím si už Maximovo srdce nedokázalo poradit," dodal.

Dadašev a Jelizaveta Apuškinová se potkali už jako teenageři, před dvěma lety se jim narodil syn Daniel. "Moje lásko! Jsi navždy v mém srdci, moje duše je bez tebe rozervána bolestí," napsala Jelizaveta po smrti svého manžela na sociální sítě.

Maxim Dadašev s manželkou a synem:

"Je to pro naši rodinu nejtěžší chvíle. Nemohu tomu uvěřit. Děkuji ti za jedenáct let lásky. Za jedenáct let štěstí. A báječného syna. To je všechno, co mi zůstalo a co mi dává sílu žít," svěřila se a slíbila: "Budu pokračovat v jeho výchově tak, aby z něho vyrostl skvělý člověk, jako byl jeho táta."

Dadaševův pohřeb by měl proběhnout veřejně v Petrohradu. Kremljov za Ruskou boxerskou federaci přislíbil pomoc při přepravě těla do vlasti i finanční podporu mladé vdově. Sbírku v její prospěch vyhlásila i Mezinárodní boxerská federace IBF.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy