"Nezemřel kvůli boxu." Rusové šokují výroky o Dadaševově smrti, prošetří ji sami

Rudolf Černík
26. 7. 2019 15:19
Představitelé ruského boxu překvapili prohlášeními kolem smrti Maxima Dadaševa. Osmadvacetiletý sportovec v úterý podlehl následkům zranění, která utrpěl před týdnem v souboji se Subrielem Matíasem z Portorika.
Foto: Twitter

Bývalý juniorský vicemistr světa podstoupil v USA kvůli krvácení do mozku dvouhodinovou operaci, nakonec se ho ale zachránit nepodařilo. "Srdce nevydrželo," uvedl boxerův tým.

Ruští činovníci se s tím však nehodlají smířit. "Povedeme vlastní vyšetřování," prohlásil místopředseda Ruské boxerské federace Umar Kremljov. "To ráno jsme mluvili s (ruskými) doktory. Maxim byl naživu, i když jeho stav byl vážný. Ale pořád tam nebyly žádné špatné zprávy. Po obědě nám najednou volali a oznámili nám, že náhle zemřel," líčil.

Představitelé ruského boxu chtějí zjistit, co se vlastně stalo. "Budeme se pídit po pravdě. Budeme mluvit s tou klinikou, najmeme profesionály. Zjistíme, co se dělo, jestli včas udělali magnetickou rezonanci, jestli doktoři někde nechybovali. Chceme vědět, proč Maxim Dadašev zemřel. Nemyslím si, že to bylo kvůli boxu," překvapil Kremljov. "Je to velmi zvláštní případ. Každý musí vědět, co se stalo," doplnil.

Dadašev v zápase profesionální organizace IBF ve váze do 63,5 kg v americkém Oxon Hill schytal řadu tvrdých úderů. Jeho trenér James McGirt ho přemlouval, ať ho nechá duel ukončit… Do té doby neporažený rohovník to sice odmítl, kouč přece jen dal sudímu pokyn, ať souboj ukončí. Po utkání Dadašev zkolaboval.

Jeho bývalý kouč Ruslan Dotdajev prozradil, že v posledních hodinách života byla u Dadaševa i boxerova manželka Jelizaveta. Ta do USA ihned přicestovala z Turecka, kde byla v době zápasu na dovolené.

"Přiletěla a strávila šest hodin u svého manžela. Maxim byl v bezvědomí. Byla u toho, když jeho srdce přestalo tlouct. Byla po jeho boku," popsal Dotdajev, podle něhož utrpěl Dadašev hemoragický šok (orgány přestávají pracovat v důsledku vnitřního i vnějšího krvácení). "Američtí doktoři prohlásili, že s tím si už Maximovo srdce nedokázalo poradit," dodal.

Dadašev a Jelizaveta Apuškinová se potkali už jako teenageři, před dvěma lety se jim narodil syn Daniel. "Moje lásko! Jsi navždy v mém srdci, moje duše je bez tebe rozervána bolestí," napsala Jelizaveta po smrti svého manžela na sociální sítě.

Maxim Dadašev s manželkou a synem:

"Je to pro naši rodinu nejtěžší chvíle. Nemohu tomu uvěřit. Děkuji ti za jedenáct let lásky. Za jedenáct let štěstí. A báječného syna. To je všechno, co mi zůstalo a co mi dává sílu žít," svěřila se a slíbila: "Budu pokračovat v jeho výchově tak, aby z něho vyrostl skvělý člověk, jako byl jeho táta."

Dadaševův pohřeb by měl proběhnout veřejně v Petrohradu. Kremljov za Ruskou boxerskou federaci přislíbil pomoc při přepravě těla do vlasti i finanční podporu mladé vdově. Sbírku v její prospěch vyhlásila i Mezinárodní boxerská federace IBF.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy