Navrátilkyně Smutná: V Rakousku je běžecké lyžování až na posledním místě, tady věřím v nové naděje

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
31. 10. 2016 18:25
Před zhruba 13 lety se nepohodla s vedením českého úseku běžeckého lyžování, dokonce ji obvinilo, že v roce 2003 sabotovala závod na mistrovství světa. Následovalo vyloučení z reprezentace. Nyní třiatřicetiletá Kateřina Smutná tak našla nové útočiště v Rakousku, kde strávila většinu kariéry, ale nyní se vrátila, aby reprezentovala českou vlajku. Národní tým běžců totiž převzal její přítel a trenér Radim Duda. V nadcházející sezoně se především dálková běžkyně těší na mistrovství světa v Lahti.
Kateřina Smutná
Kateřina Smutná | Foto: Svaz lyžařů ČR

Co pro vás znamená návrat do české reprezentace?

Jsem strašně ráda, protože už jsem to chtěla dlouhou dobu. Dostalo mě, když jsem viděla vyhlašování české bronzové medaile na olympiádě. Říkala jsem si, že bych to s tím českým týmem chtěla ještě zažít.

Váš rozkol s českým týmem byl ale hodně kontroverzní, už je to pryč?

Na to, co se stalo, už nemyslím, už o tom nechci mluvit. To, že bych se vrátila, byla myšlenka stará asi pět let, ale postupně to bylo silnější a silnější.

Je rozdíl být rakouská nebo česká reprezentantka?

Moc se toho zase nezměnilo. Trénuju s holkama ve skupině a baví mě to. Beru se za stejného člena, jako jsou ony. Neberu se jako jejich máma. Máme dobrou partu, to mě baví nejvíc.

A osobně to vnímáte jako změnu?

Když jsem přestoupila, brala jsem to, že to je moje práce, lyžuju v Rakousku a tak to je. V srdci jsem ale pořád závodila za Česko, pořád jsem tu střídavě bydlela.

"V Rakousku už mě asi nepotřebujou"

Rakušanům nevadilo, že jste se rozhodla je opustit?

Proběhlo to v klidu, asi už si říkali, že nejsem nejmladší, že už mě nepotřebujou. (smích) Podmínky teď máme takové, jaké si uděláme, cítím se tu líp. Rakušáci jsou povahou jiní než Češi.

Znamená to pro vás teď větší pendlování mezi Českou republikou a Rakouskem?

Stěhovali jsme se. Bydlíme sice v Rakousku, ale bydlet můžeme i v Jablonci, kde máme chatu. V Rakousku jsme tak jeden týden za dva měsíce.

V České republice trochu zatlačuje běžecké lyžování biatlon, jak je to v Rakousku?

Běžecké lyžování je v Rakousku na posledním místě. Nejdřív je to sjezdové, pak biatlon, sdruženáři a pak někde běžci. Nevím, jestli se tady vrátí prestiž tam, kde to bývalo, ale věřím, že slibné naděje tu jsou a budou a snad u toho sportu i vydrží.

Na co se v nadcházející sezoně nejvíce těšíte?

Těším se na štafetu na mistrovství světa. Bylo by super být do šestého místa. Na MS v Lahti se ale chystám i na 10 km klasicky a na týmový sprint s Petrou Novákovou, kde bychom se chtěly dostat do finále, pak už se může stát cokoliv. Individuálně uvidíme, je asi reálné jezdit kolem patnáctého místa.

 

Právě se děje

Další zprávy