Víc tréninků, víc jídla. Běžkyně Nováková zažila fyzicky náročnou přípravu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 10. 2016 14:36
Petra Nováková činí poslední přípravy před startem nové běžkařské sezony. Chtěla by v ní potvrdit loňské úspěchy a udělat další krok ke světové špičce.
Petra Nováková.
Petra Nováková. | Foto: Úsek běžeckých disciplín SLČR

Praha – Nejlepší česká běžkyně na lyžích Petra Nováková si z loňského mistrovství světa do 23 let přivezla bronzovou medaili a v jednom ze závodů Světového poháru obsadila šestou příčku.

Do letošní sezony vstupuje s představou nasbírat co nejvíce bodů v závodech Světového poháru a v co nejlepším světle se představit na mistrovství světa, což prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co vám napověděla loňská sezona?

Byla pro mě odrazovým můstkem pro další pokračování mé lyžařské kariéry. Dělám drobné kroky, ale myslím si, že nejdu po špatné cestě. Mám radost z každého zlepšení, třebaže je to jen o jedno či dvě místa. Cítím, že stále mohu stoupat, což je dobrý pocit i pro letošní sezonu.

Vstupujete do ní po několika předchozích zdravotních problémech už bez problémů?

Ozval se určitý defekt na čéšce, takže v září jsem koleno léčila klidem. Už by mělo být v pořádku, což snad tento týden potvrdí závěrečné vyšetření.

V čem bylo letošní léto jiné než třeba loňské?

Fyzicky náročnější a víc jsem jedla (úsměv). Trénovala jsem často od devíti hodin ráno třeba až do osmi večer. Snad to přinese ovoce.

Už jste měla možnost se připravovat také na sněhu?

Po letním soustředění ve sněžném tunelu v Německu jsem v říjnu absolvovala dvoutýdenní přípravu na rakouském ledovci Dachsteinu. Takže první setkání s přírodním sněhem už mám za sebou.

Do sedmičlenného reprezentačního běžeckého týmu žen se letos zařadila ještě nedávná rakouská lyžařka Kateřina Smutná. V jakém světle vidíte tuto změnu?

Po stránce výkonnostní je to posila hlavně pro štafetu. Jinak Katka přinesla do našeho kolektivu veselou atmosféru, a protože má ve svých 33 letech spoustu zkušeností, máme šanci je s její pomocí využít.

Jaký je váš nejbližší program?

V pátek odjíždíme na dva a půl týdne do Švédska a poslední listopadový víkend mě čeká první závod Světového poháru ve finské Ruce.

Program na blížící se zimu je velice bohatý. Co všechno chcete zvládnout?

Závodů Světového poháru je asi patnáct, což bude s cestováním dost náročné. Chci nasbírat co nejvíc bodů do konečného hodnocení, ale už dnes třeba vím, že například do Koreje se nevydám. Je to daleko, a navíc spojeno s nutnou aklimatizací. Nechci chybět na Tour do Ski a vrcholem pak bude na přelomu února a března mistrovství světa ve finském Lahti.

Už jste se rozhodla, ve kterých disciplínách budete nejčastěji startovat?

Od sprintu přes štafetu až po třicítku. Bude to pestré a zároveň poučné, co mně nejvíc vyhovuje. Na mistrovství světa bych nerada vynechala sprint a štafetu, ale třeba zkusím i 10 a možná také 30 kilometrů. To se ještě uvidí.

A s jakým vysvědčením byste byla spokojená?

Ve Světovém poháru s dalším posunem ke stupňům vítězů a s vydařeným vystoupením na světovém šampionátu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy