Na Königa působí olympijská vesnice jako pionýrský tábor

ČTK ČTK
4. 8. 2016 16:39
Cyklisty čeká na olympiádě v Riu hned v sobotu silniční závod, lídrem českého týmu by měl být Leopold König. Naopak Jan Bárta se bude soustředit na časovku.
Leopold König
Leopold König | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Cyklisté si pomalu zvykají na olympijský ruch i náročnou trať, která je v Riu de Janeiro čeká. Silniční závod je čeká hned první den her v sobotu a všechno v něm podřídí Leopoldu Königovi.

S Königem se na téměř 250 kilometrů s převýšením 5000 metrů vydají Zdeněk Štybar, Petr Vakoč a Jan Bárta, který jako jediný startoval i na hrách v Londýně.

Právě vzhledem k náročnému profilu trati se lídrem týmu stal König. První ze dvou okruhů bude o něco lehčí. "Ten bude mně, Zdeňkovi a Bártičovi hodně sedět a budeme schopni Leovi hodně pomoct a být tam s ním do toho závěru. Uděláme všechno pro Lea," řekl nedávný účastník Tour de France Vakoč v olympijské vesnici.

Podobně vidí sobotní závod Bárta. "V první půlce se bude většina favoritů šetřit na tu druhou, tam je to hodně těžké," řekl jezdec stáje Bora a odhadl, že o medailích se rozhodne v posledním stoupání. "Ten kopec vypadá hodně těžce, tam už se budou rozdělovat medaile, a kdo tam nevyjede v prvních deseti, asi ji mít nebude. Náš cíl bude jasný, ohlídat Lea, aby do závěru co nejvíc pošetřil síly," řekl Bárta.

Jednatřicetiletý Bárta jako jediný ze silničních cyklistů už zažil atmosféru her. Může tak porovnávat olympijskou vesnici z Londýna a tu nynější v Riu. "Když si stoupnete doprostřed, vypadá to tady možná i hezčeji než v Londýně. Ale uvnitř v tom baráku vidíte, že ne všechno je dotažené do cíle. Ale to k téhle zemi asi patří. Začátek byl horší, první den jsem se sprchoval studenou, ale teď to funguje," uvedl s úsměvem.

Vakoč zažil loni Evropské hry v Baku, přesto mu chvilku trvalo, než se v olympijské vesnici zorientoval. "Je tu hrozných lidí. Je to dost rozdílné proti Tour, což je ohromná akce, ale na hotelu maximálně dva týmy. Je ale moc pěkné potkávat se s jinými sportovci, je to moje jediná šance a je to hodně inspirující," řekl Vakoč.

König, kterému po této sezoně skončí smlouva v týmu Sky, přirovnal olympijskou vesnici k pionýrskému táboru. "Působí na mě jako dobrodružství. Máma si ze mě dělala srandu, že jsem na pionýrském táboře nikdy nebyl, přitom jsem byl a ještě mě šlehali kopřivami, protože jsem tam nedal jeden slib," vzpomínal.

Start na olympiádě jako takové bere jako poctu. "Působí to na mě svěžím dojmem. Zcela odlišně oproti závodům. Náboj her překračuje naše odvětví. Je to více než obyčejný závod. Neumím si představit, že bych odmítl," podotkl König.

Vakoč a Bárta usednou na kolo Specialized, na kterém oba jezdí, vyrobené speciálně pro olympijské hry. "Je oranžové, ale při zahřátí nad pětadvacet stupňů mění barvu do žluta a už jsem to tady zažil," vyprávěl Vakoč. A bylo mu líto, že mu kolo nezůstane. "Bohužel si ho nemůžeme nechat. Je to pěkná záležitost," řekl.

Bárta a König absolvují čtyři dny po hromadném závodu ještě časovku. Na světových šampionátech se přitom jízdou proti chronometru začíná. "Já jsem radši, že to je obráceně. Silniční závod bude vabank, ale časovku vyhraje nejsilnější. Budu radši, když budu rozjetý na časovku. Na silnici se může stát cokoliv, při časovce tu budu desátý den. Budu mít po jednom závodě, adaptujeme se na prostředí," řekl König.

König měl v této sezoně čtyřměsíční výpadek kvůli potížím s kolenem a do pelotonu se vrátil až před polovinou června při etapách Kolem Švýcarska. "Půl sezony jsem nejezdil a cítím se čerstvý, opravdu výborně," řekl cyklista, který měl v půlce července pád v Polsku, ale už je v pořádku a doufá, že do sobotního závodu překoná i jet leg. "Mám obrovský, ale stihnu se do závodu aklimatizovat," věřil.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

před 1 hodinou

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

Další zprávy