Na Giru uspěli uprchlíci, růžový Rodriguez ale náporu odolal

Sport ČTK Sport, ČTK
17. 5. 2012 17:56
Český cyklista Roman Kreuziger klesl po dvanácté etapě Gira d'Italia v průběžném pořadí ze čtvrté na šestou příčku.
Lars Ytting Bak slaví triumf ve 12. etapě Giro d´Italia
Lars Ytting Bak slaví triumf ve 12. etapě Giro d´Italia | Foto: Reuters

Sestri Levante - Český cyklista Roman Kreuziger klesl po dvanácté etapě Gira d'Italia v průběžném pořadí ze čtvrté na šestou příčku. V čele závodu zůstal Španěl Joaquín Rodríguez, na kterého český jezdec dál ztrácí 52 sekund.

Etapové vítězství vybojoval Dán Lars Ytting Bak, který si po úspěšném úniku dojel ve 32 letech pro životní úspěch, ve spurtu hlavní skupinky pak byl vidět i druhý Čech na startu - Jan Bárta, který dojel čtrnáctý.

Trojnásobný dánský šampion v časovce se zapojil do sedmičlenné skupinky uprchlíků, která ujela z pelotonu více než 100 kilometrů před cílem.

Bártovi pokus o únik nevyšel

Po chvíli se je vydal stíhat český jezdec Jan Bárta, ale brzy byl zpět v hlavním poli. Úspěšnější byli Nizozemec Martijn Keizer a Venezuelan Jackson Rodríguez, takže se čelní skupina rozrostla na devět jezdců.

V závěrečných dvou kilometrech z ní vyrazil Bak a zbylí uprchlíci jeho tempu nestačili. Člen stáje Lotto, který dosud na Grand Tours slavil prvenství jen v týmových časovkách, si připsal první individuální etapový triumf po třech letech.

Na druhém místě dojel se ztrátou 11 sekund Francouz Sandy Casar, jenž díky náskoku skupinky během dne měl šanci svléknout Joaquína Rodrígueze z růžového trikotu. Nakonec se posunul "jen" na třetí místo s odstupem 26 sekund na lídra závodu.

Kreuziger spadl na šesté místo, ztráta zůstává stejná

Před Kreuzigra, který dokončil členitou etapu dlouhou 157 km s krátkými prudkými kopci v hlavním poli se ztrátou 3:34 minuty, předstihl ještě další z uprchlíků Ital Ivan Santaromita.

V pátek čeká peloton nejkratší etapa letošního ročníku ze Savony do Cervere, která měří 121 km. Pak už začne na Giru náročný závěrečný týden...

Cyklistický závod Giro d'Italia:

12. etapa Seravezza - Sestri Levante (157 km): 1. Bak (Dán.) 3:58:55, 2. Casar (Fr.), 3. Amador (Kost.), 4. Bakelants (Belg.), 5. Santaromita (It.), 6. J. Rodríguez (Ven.), 7. Txurruka (Šp.) všichni -11, 8. Keizer (Niz.) -43, 9. Golas (Pol.) -48, 10. Flecha (Šp.), ...14. Bárta, 24. Kreuziger (oba ČR) všichni -3:34.

Průběžné pořadí: 1. Rodríguez (Šp.) 51:19:08, 2. Hesjedal (Kan.) -17, 3. Casar (Fr.) -26, 4. Tiralongo (It.) -32, 5. Santaromita -49, 6. Kreuziger, 7. Intxausti (Šp.) oba -52, 8. Basso -57, 9. Caruso -1:02, 10. Cataldo (všichni It.) -1:03, ...55. Bárta -14:34.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy