Liberec - Běžecký areál ještě po posledním závodu libereckého mistrovství neutichl a už se ozývají hlasy, proč si mistrovství nezopakovat. Třeba za deset let, stejně jako ho získává například italské Val di Fiemme.
Největší investice, tedy tolikrát zmiňované miliardy, by odpadly. Skokanské můstky na Ještědu jsou opravené a pokud by organizátorům přálo počasí jako letos, obstál by i Vesec.
A česká lyžařská elita není proti. "Myslím si, že by se to v Liberci mohlo zopakovat. A nemusel by tu být kolem toho už takový negativní ohlas," připustil český běžec Martin Koukal.
"Šampionát byl z mého pohledu vydařený, oproti posledním akcím přišlo hodně diváků. Z pohledu závodníka musím organizátory pochválit, nesetkal jsem se s žádným větším problémem," komentoval liberecké mistrovství.
"Sportoviště už jsou vybudována a jak ve Vesci, tak na Ještědu se to může znovu udělat. Nestálo by to takové peníze, stačí se podívat na Val di Fiemme, tam jezdíme od roku 2003 pořád na stejných místech a teď tam budou pořádat už třetí šampionát," uvedl jako příklad.
Obdobný názor sdílí i reprezentační trenér běžců. "Není to špatný nápad, jen doufám, že už u toho nebudu," směje se Miroslav Petrásek. "Byli tady skvělí diváci, fandili, jen škoda, že jsme tomu tlaku podlehli ve štafetě," připomněl páteční české fiasko.
A proti zopakování by nebyla ani prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová "Cesta by byla jednodušší," tvrdí. K tomu, že by se světová špička setkala v Liberci hned za deset let, je ale skeptická. Je to podle ní příliš krátká doba.
"Myslím, že deset let je naprosté minimum pro ta úplně nejsvětovější střediska, která mají za sebou dlouholetou tradici," míní bývalá úspěšná lyžařka. "Za deset let kandidují nej top horská střediska jako je Val di Fiemme. Ani Oberstdorfu se to nepovedlo," připomněla.
A zda by se sama znovu postavila do čela organizátorů? "Kdyby mne k tomu někdo chtěl tak proč ne. U mistrovství světa v Liberci bych znovu ráda byla."
S myšlenkou udělat z Liberce další Val di Fiemme si pohrával i liberecký primátor Jiří Kittner z ODS, když své kolegy z krajského zastupitelstva přesvědčoval, že dalších patnáct milionů z veřejných peněz na doprovodné programy jsou dobrou investicí.
"V roce 1990 bylo dnes světoznámé středisko místem, kde dávaly lišky dobrou noc. V devadesátých letech zahájili pořádáním mistrovstvím světa v klasických lyžařských disciplínách. Mistrovství bylo úspěšné, Val di Fiemme se začalo velmi zmáhat a dneska patří k předním světovým střediskům a v roce 2003 pořádalo další mistrovství světa a v roce 2013 už má takříkajíc přiklepnuto další," vyzvedl příběh italského střediska.
Po čistě organizační stránce nakonec pořadatelé v čele s Kateřinou Neumannovou podle ohlasů uspěli. Mistrovství se obešlo bez větších zaváhání. Jediným šrámem byla páteční tlačenice před běžeckým areálem ve Vesci na mužskou štafetu.
Současně je ale liberecké mistrovství často přezdíváno jako dvoumiliardová "černá díra na peníze". S nejzávažnějšími důkazy o nehospodárnosti při přípravách pak hovoří zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, ve které se také hovoří o pochybeních hraničících a neprůhledných obchodech až s podvody.