Moskevský hit? Šebrle vs. Clay

Martin Kavka
9. 3. 2006 0:01
Praha - Sedm vyslanců posílá česká atletika do Moskvy na halové mistrovství světa (HMS). V ruské metropoli bude největší českou nadějí vícebojař Roman Šebrle. Ten byl sice v posledních dnech nemocen, přesto by jeho neúčast na stupních vítězů byla zklamáním. Vždyť evropský rekordman v sedmiboji je na halových světových šampionátech noční můrou soupeřů.

Infobox

Složení české výpravy v Moskvě

  • Roman Šebrle, sedmiboj
  • Pavla Hamáčková, tyč
  • Tomáš Janků, výška
  • Svatoslav Ton, výška
  • Barbora Laláková, výška
  • Iva Straková, výška
  • Stanislav Sajdok, 60 m přek.

 

Kdy budou v akci Češi?

V první den šampionátu se představí Svatoslav Ton a Tomáš Janků v kvalifikaci výšky, stejný úkol v tyčce čeká v pátek také Pavlu Hamáčkovou. V sobotu by měli být v akci všichni čeští reprezentanti, v neděli je na programu závěr sedmiboje a finále ženské výšky, do které se snad probojují Iva Straková s Barborou Lalákovou.

 

Bilance ČR na minulých HMS

  • Toronto 1993
    5 atletů, bez medaile
  • Barcelona 1995
    16 atletů, dvě stříbra a bronz
  • Paříž 1997
    18 atletů, zlato a dva bronzy
  • Maebaši 1999
    10 atletů, jedno zlato a stříbro, dva bronzy
  • Lisabon 2001
    8 atletů, dvě zlata a bronz
  • Birmingham 2003
    9 atletů, jeden bronz
  • Budapešť 2004
    11 atletů, jedno zlato, stříbro i bronz

Celkem čtyřikrát se Šebrle představil na HMS a nikdy nevyšel naprázdno. Své medailové tažení zahájil před sedmi lety v japonské Maebaši, kde bral bronz, o dva roky později v portugalském Lisabonu získal zlato, před třemi lety v Birminghamu získal druhý bronz a předloni v Budapešti znovu triumfoval. A to s novým evropským rekordem. Ten má od té doby hodnotu 6438 bodů.

Šebrleho největším konkurentem v Moskvě bude Američan Bryan Clay. Muž, který loni na mistrovství světa pod otevřeným nebem v Helsinkách olympijského šampiona pokořil. Tehdy byla zlomovou disciplínou - jako obvykle ve víceboji - tyč, v níž skočil Šebrle jen 480 cm. Přitom v jiných závodech v téže sezóně překonával laťky ve výšce pěti metrů. Jak tomu bude letos?

Během svého prvního startu v letošní halové sezóně v Tallinu Šebrle pět metrů nepokořil. Překonal laťku ve výšce 485 cm. Spolu s časem 7,10 na šedesátce, 740 cm v dálce, 14,66 m v kouli, 207 cm ve výšce, 8,08 na překážkách a 2:42,44 v závěrečné osmistovce tak celkem posbíral 6067 bodů. V Tallinu to na prvenství stačilo, ale v Moskvě na Claye? Nejspíše ne.

Bude potřeba výkon spíše okolo hranice evropského rekordu. A ani to nakonec při posledním součtu nemusí stačit. Stačí si jen vzpomenout na loňské řádění rodáka z Havaje v Helsinkách. Clay si tam vylepšoval maxima zejména ve vrhačských disciplínách. O ty se sedmiboj ale příliš neopírá, chybí zde disk či hod oštěpem. Ale Clay nepatří ani v dalších částech vícebojů k ořezávátkům a znovu bude velkým soupeřem.

Naštěstí je ale pouze jeden a medaile se rozdělují tři. Šebrle tak má z české výpravy nejvíce nakročeno k cenným kovům. A další české naděje? Stát se může cokoliv, ale šancí na medaili je málo. Pro pětici skokanů bude každé finále úspěchem, už proto, že do něj postupuje jen osm atletů, na rozdíl od dvanácti na letních šampionátech.

A překážkář Stanislav Sajdok? "Ten by postupem do semifinále způsobil příjemné překvapení," podotkl atletický manažer Alfons Juck.

Budou plné ochozy?

S blížícím se startem třídenního moskevského klání se nabízí otázka, zda halový šampionát vůbec zaujme Moskvany. Vždyť halová MS mají tradičně nižší prestiž, světové šampionáty pod střechou rozhodně nedosahují takové popularity jako mistrovství světa pod otevřeným nebem nebo olympijské hry.

Proč? Důvodů je více. V hale nejsou zastoupeny všechny disciplíny, na něž jsou atletičtí fanoušci zvyklí, v mnoha zemích světa nejsou haly na kvalitní přípravu, řada atletů také halovou sezónu zcela vypouští.

"Letos jsou navíc konkurencí i Hry Commonwealthu a jen málo atletů pojede zároveň na hry do Melbourne a zároveň do Moskvy. Vyberou si jen jednu akci a té se zúčastní. Další konkurencí je vysokoškolský americký šampionát," připomněl Juck a dodal: "Mezinárodní atletická federace IAAF si tohle uvědomila a změnila systém pořádání HMS na roky, v nichž se nekoná letní mistrovství světa."

Do roku 2003 se halové šampionáty konaly ve stejných letech jako letní mistrovství světa. Změna přišla před dvěma lety v Budapešti. Od té doby jsou HMS vyhrazeny sudé roky. "Tímto krokem se zvýšila cena halových šampionátů i jejich prestiž," poznamenal Juck, který je přesvědčen, že si Moskvané najdou cestu do patnáctitisícového hlediště Olympijského stadiónu.

"Už jenom ze zvědavosti na výkony svých reprezentantů, zejména žen. V lednu se v hale konal mítink Ruská zima a lidé halu zaplnili. A to přesto, že venku byla opravdu velká 'ruská' zima. Proto čekám, že v Moskvě bude panovat správná atletická nálada a bude plno," byl si jist.

Pokud přijdou, budou se mít na co těšit. Ačkoliv v Moskvě budou chybět některé hvězdy, jako např. výškařská rekordmanka Kajsa Bergqvistová či trojskokan Christian Olsson a další, hlavní taháky v podobě domácích atletů mají co nabídnout. Zejména Rusky budou útočit na zlaté medaile i na světové rekordy. Vždyť v Moskvě nebudou chybět světové rekordmanky z Budapešti 2004 trojskokanka Taťána Lebeděvová a tyčkařka Jelena Isinbajevová nebo členky rekordní štafety na 4x400 metrů.

Skvělé jsou také vytrvalkyně Jelena Sobolevová a Lilija Šobuchovová, které mohou posouvat svá maxima na 1500, resp. 3000 metrů.

Mezi muži se počítá s dvěma možnými útoky na světový rekord. Rumun Marian Oprea se krůček po krůčku přibližuje halovému maximu v trojskoku, stejně tak má k posunutí rekordu nakročeno americká štafeta na 4x400 metrů.

Aby byla rekordní motivace ještě větší, vypsali pořadatelé tradiční peněžité odměny. Vedle odměn za umístění v celkové sumě skoro 2,3 milionu dolarů je připraveno dalších 50 tisíc dolarů pro každého muže či ženu, kteří přepíší světové atletické tabulky.

 

Právě se děje

Další zprávy