Olomouc - Nejen hluboké lesy, ale i centra moravských měst budou v nadcházejících dnech hostit mistrovství světa v orientačním běhu.
Šampionát se poprvé v historii koná v České republice, ještě předtím jej dvakrát hostilo Československo. Půjde o akci nebývalého významu, a nejen z toho důvodu, že ji poprvé vysílá televize v přímém přenosu.
Na Hané se představí celkem 335 orientačních běžců ze čtyřiceti zemí světa. Přijede světová špička i sportovci, kteří se řadí spíše k exotickým závodníkům. Bude se bojovat ve čtyřech disciplínách, do každé z nich nastoupí zvlášť muži a zvlášť ženy.
Možná ještě nevíte, co je to orientační běh. Jeho historie sahá do konce 19. století, ovšem jeho začátky nejsou tolik zajímavé.
Důležitější by mělo být vysvětlit, o co jde. Není to tak složité, jak se zdá. Závodník má tři základní pomůcky - mapu, buzolu (podobná kompasu) a čip. Pomocí mapy zjistí, co jej při závodě čeká, je v ní totiž zakreslena trať závodu s kontrolami. Díky čipu se potom zjistí, zda oběhl závod celý a kontroly "orazil" ve správném pořadí. Buzola slouží k lepší orientaci, závodníci ji využívají na směr běhu - azimut.
Elita orientačního běhu bude v České republice bojovat o medaile od 10. do 20. července. První finálový závod, jenž je spojen se slavnostním zahájením, se koná v neděli 13. července. Půjde o divácky atraktivní sprint přímo v centru Olomouce.
Další závody se již přesunou do lesů na Hané a do Jeseníků, kam jsou naplánovány tyto disciplíny: krátká trať, klasická trať a štafety. Těžké terény, náročné podmínky, pořadatelé slibují akci, jež se bude líbit účastníkům šampionátu i divákům.
Fanoušci, ale i nezaujatí diváci, kteří orientační běh neznají, mají dvě možnosti. Šampionát sledovat na vlastní oči, přičemž mohou vyzkoušet i závodů pro veřejnost, anebo zůstat u televize.
Kromě tradičních on-line přenosů, díky nimž mohou diváci sledovat na internetu průběžný čas závodníků, se totiž boří tradiční mýtus, že orientační běh nepatří na obrazovku. První přímé přenosy se uskutečnily na přelomu posledního desetiletí, ovšem pouze ve Skandinávii.
Tento sport se u severských národů řadí k těm nejoblíbenějším, což potvrzuje i zájem médií. Nicméně až šampionát konaný na domácí půdě přinutil Českou televizi jednat s pořadateli a nakonec došlo k dohodě.
Naživo uvidí diváci sprint, krátkou trať (tzv. middle) a štafety. Ze záznamu pak mohou sledovat klasickou trať (tzv. long) a všechny kvalifikace. Vše bylo vyzkoušeno při nedávném mistrovství republiky ve sprintu.
"Bude to pro nás trochu netradiční situace. S tlakem na závodníky počítáme, ale na druhou stranu se to už vědělo dlouho dopředu. Navíc kamery jsou v lese již delší dobu, takže nejde o novinku," vysvětlil pro Aktuálně.cz Radek Novotný, šéftrenér české reprezentace.