Monokl, rozbitý zub a emoce, při nichž se třásla kolena. Neuvěřitelná rozlučka, radoval se Jícha

ČTK ČTK
16. 6. 2018 21:48
Filip Jícha si rozlučku s kariérou pořádně užil. Na stadion do Plzně za ním přišlo pět tisíc diváků i hvězdy světové házené.
Rozlučka Filipa Jíchy
Rozlučka Filipa Jíchy | Foto: ČTK

Plzeň - Rozlučkový zápas házenkáře Filipa Jíchy s kariérou předčil všechna jeho očekávání. Nikdy by si totiž nepomyslel, že na něj do Plzně dorazí přes pět tisíc fanoušků. Nejlepší házenkář světa za rok 2010 si z exhibičního zápasu jeho dvou bývalých klubů Kielu a Barcelony odnesl prasklý zub a monokl, ale jinak si rozlučku naprosto užil a chvílemi ani nevěděl, co má dělat, jak byl dojatý.

"Byla to tečka, jakou jsem si nepředstavoval. Předčilo to všechna očekávání. O tomhle jsem ani nesnil. Neuvěřitelné. Vidět tolik lidí na plzeňském zimáku… Pět tisíc lidí. Nemám jiný výraz než prostě neuvěřitelné," řekl Jícha novinářům.

Emoce s ním cloumaly po celý den. "Celé to bylo emotivní, nejen konec. Nástup byl fantastický. Rozcvičoval jsem se a viděl arénu a to, jak to organizátoři ze Sport Investu pro mě připravili. Apeloval jsem na ně, že pokud do toho půjdeme, chtěl bych, aby to bylo pro kluky, co jsou zvyklí na profesionální úroveň, profesionální. A tohle bylo na velmi, velmi vysoké úrovni. Jen příchod do haly byl zážitek," uvedl Jícha.

"Samotný nástup byl pro mě hodně těžký, snad poprvé v životě se mi třásla kolena. Byl to náročný den. Užívám si to, ale na druhou stranu bych chtěl, aby už byl konec," doplnil šestatřicetiletý rodák z Plzně, který vloni v říjnu ukončil kariéru kvůli vleklým zdravotním problémům.

Přestože šlo o exhibici, Jícha utrpěl zranění. "Někdo mě trefil pod oko, pěkně mi tam natejká monokl. Zároveň jsem se kousnul a praskl mi zub. Nezapomenutelný zážitek. Musím poděkovat Kájovi Nocarovi - asi tři nebo čtyři útoky mi říkal, že má pro mě překvapení, ať vystřelím vedle, já to pořád nechápal. Pak on vytáhl ten velký (nafukovací) balon a přihodilo se to. Super překvapení. Díky, Kájo, budu potřebovat zubaře," vtipkoval Jícha.

"Asi po čtyřech minutách jsem málem dostal infarkt, bylo to hrozně náročné. Mám nateklé koleno, monokl, zub, takhle jsem měl asi skončit. Rozloučil jsem se gólem, to jsem věděl, že dám, i když jsem se do střelby nechtěl tolik hrnout. Pár střel jsem si říkal, že to je prostě gól, ale oni jsou buď ti brankáři rychlí, nebo mi to neletí," dodal s úsměvem Jícha.

V závěru si zahrály a skórovaly i jeho děti, syn Vincent a dcera Valéria. "Podle mě to na ně je moc. Moje děti nemají obecně rády, když jsem hrál a potom jsem se k nim hrnul. Protože jsem zpocený a olepený. To je zásadní problém. Pro malou tedy, pro malého tolik ne. Celé to jsou velmi emotivní momenty. Nezapomenu je do konce života a oni asi taky ne," řekl Jícha.

"Bylo to úplně symbolické, že se mnou hrály. Já chvílemi nevěděl, co dělat. Byl jsem v takovém transu, šokovaný z toho dění, že jsem si říkal, jestli se neseberu, neuteču. Bylo toho na mě moc. Moje kariéra byla neuvěřitelná a tenhle den to ještě umocnil," dodal Jícha.

Dojalo ho i to, že za ním dorazily házenkářské hvězdy z celého světa. "Moje úspěchy jsou jedna věc, ale to hmatatelné, opravdové, co mi dává pocit dojemnosti a z čeho se mi chce plakat, je, když pozvete 50 lidí do hospody na Parkán na pivo, jdete na záchod, vrátíte se a najednou všude sedí házenkáři, baví se. Tomu už jsem nemohl uvěřit, měl jsem husí kůži. To jsou momenty, kdy jsem si říkal, to není možné, probuď se," líčil Jícha.

Od nové sezony bude asistentem trenéra v Kielu a posléze se stane hlavním koučem. Nyní studuje licenci. "Zítra ve 13:00 se mám hlásit na první semestr druhého ročníku. Čili přijedu bez zubu, s monoklem a zřejmě hodně společensky unaven. Viděl bych to tak, že na trenéra přehodím až v pondělí," dodal Jícha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy