Mladá Belgičanka, které našli v kole motorek, ukončila kariéru

ČTK ČTK
14. 3. 2016 17:25
Mladá belgická cyklistka Femke van den Driesscheová, u níž na konci ledna během mistrovství světa v cyklokrosu odhalila Mezinárodní cyklistická unie (UCI) motorek v kole, ukončila kariéru.
Femke van den Driesschová
Femke van den Driesschová | Foto: ČTK

Brusel - Mladá belgická cyklistka Femke van den Driesscheová, u níž na konci ledna během mistrovství světa v cyklokrosu odhalila Mezinárodní cyklistická unie (UCI) motorek v kole, ukončila kariéru. Upřednostnila tento krok před možností obhajovat se proti nařčení z mechanického dopingu, neboť to by podle jejího dnešního prohlášení bylo příliš finančně nákladné.

Devatenáctiletá mistryně Evropy z loňska v kategorii žen do 23 let se měla v tomto týdnu hájit během slyšení před disciplinární komisí UCI. V sobotu 30. ledna při závodě stejné kategorie na MS v Heusden-Zolderu byl v rámu jednoho z kol, jež měla ve svém depu, objeven motorový pohon. Sama závodnice se po propuknutí sledované kauzy bránila, že inkriminované kolo nebylo její a na závodišti se ocitlo omylem. Jako majitel se k němu poté přihlásil bývalý jezdec Nico Van Muylder, jenž patří k rodinným přátelům.

UCI se zdála být zcela neoblomná. A Belgičanka se rozhodla další vysvětlování a boj proti obviněním z podvodu vzdát. "Po konzultaci s mými právníky a rodinou jsem se rozhodla nepokračovat ve své obhajobě při slyšení v Aigle, ale rozhodla se místo toho skončit s cyklokrosem," prohlásila Van den Driesscheová.

Technologický podvod je neakceptovatelný

Vyslovila také obavu, že veřejnost má beztak v její kauze jasno, aniž by již vyřkla konečný ortel samotná UCI. "Náklady na jednání ve Švýcarsku by pro mě byly příliš vysoké. A zproštění viny je navíc nemožné - to kolo bylo v mém depu," konstatovala Van den Driesscheová, jež zároveň požádala veřejnost, aby respektovala její přání žít dále v klidu svůj život.

Podle pravidel pro tento případ prohřešku čelí Belgičanka hrozbě zákazu činnosti po dobu minimálně šesti měsíců a pokuty v rozsahu 20 až 100 tisíc švýcarských franků.

O možnosti uložení motorového pohonu uvnitř rámu se ve světě cyklistiky v minulosti již několikrát spekulovalo, a to i u velkých jmen, jako je například Fabian Cancellara. Až mladou Belgičanku však UCI, která mechanickému dopingu vyhlásila tvrdý boj, přistihla. "Technologický podvod je neakceptovatelný," zdůraznil již dříve šéf UCI Brian Cookson.

 

Právě se děje

Další zprávy