Na světovém šampionátu se poprvé představí samostatná Česká republika. České basketbalistky se totiž probojovaly na mistrovství světa poprvé od roku 1990, kdy v Malajsii startoval tým pod hlavičkou ČSFR. A úřadující evropské šampionky mají na co navazovat.
Infobox
Medailistky MS v basketbale žen:1953 (Chile): 1. USA, 2. Chile, 3. Francie,
1957 (Brazílie): 1. USA, 2. SSSR, 3. ČSSR,
1959 (Sovětský svaz): 1. SSSR, 2. Bulharsko, 3. ČSSR,
1964 (Peru): 1. SSSR, 2. ČSSR, 3. Bulharsko,
1967 (Československo): 1. SSSR, 2. Jižní Korea, 3. ČSSR,
1971 (Brazílie): 1. SSSR, 2. ČSSR, 3. Brazílie,
1975 (Kolumbie): 1. SSSR, 2. Japonsko, 3. ČSSR,
1979 (Jižní Korea): 1. USA, 2. Jižní Korea, 3. Kanada,
1983 (Brazílie): 1. SSSR, 2. USA, 3. Čína,
1986 (Sovětský svaz): 1. USA, 2. SSSR, 3. Kanada, 4. ČSSR,
1990 (Malajsie): 1. USA, 2. Jugoslávie, 3. Kuba, 4. ČSFR,
1994 (Austrálie): 1. Brazílie, 2. Čína, 3. USA,
1998 (Německo): 1. USA, 2. Rusko, 3. Austrálie,
2002 (Čína): 1. USA, 2. Rusko, 3. Austrálie.
Každá československá účast na světovém turnaji byla ozdobena velkým úspěchem. Československo na světovém mistrovství neskončilo nikdy hůře než na čtvrtém místě, což byl případ dvou posledních měření sil s nejsilnějšími světovými týmy v letech 1986 a 1990.
Mezi lety 1957 a 1975 se naopak šestkrát za sebou radovaly československé hráčky z cenného kovu. Čtyřikrát skončily třetí a v letech 1964 1972 získaly stříbrné medaile za nepřekonatelným Sovětským svazem.
V Brazílii, kde se poprvé představí samostatná česká reprezentace, se československým hráčkám dařilo. V Jižní Americe proměnily v bronzové medaile hned první start na MS v roce 1957, o čtrnáct let později se tamtéž radovaly ze světového stříbra.
V přípravě varovala vysoká prohra s Ruskem
České reprezentantky se na svůj premiérový start na mistrovství světa připravovaly v několika fázích. Nejdůležitější herní testy přišly v průběhů posledních čtrnácti dnů před odjezdem na šampionát.
Nadšení a optimismus po snadné výhře nad týmem Austrálie rázně utly hráčky Ruska, které český výběr v Brně smetly téměř o 49 bodů. Ve druhém zápase sice české basketbalistky dokázaly v prvním poločase držet se svými soupeřkami z finále mistrovství Evropy krok, ale nakonec na Rusky znovu nestačily.
Češky měly největší problémy s úspěšností střelby, která byla hodně za očekáváním trenéra Bobrovského. Úřadující mistryně Evropy částečně napravily dojem z přípravy v posledním zápase proti Austrálii, kterou porazily rozdílem 12 bodů 77:65.
Trenér českého výběru Jan Bobrovský nechtěl porážky přeceňovat, ale věděl, že tým má před mistrovstvím ještě co zlepšovat.
V posledním týdnu před odletem na historické mistrovství se tak české hráčky soustředily hlavně na vylepšení střelby. "Střelbu jsme hodně pilovaly, jak samostatně, tak v nejrůznějších herních situacích," potvrdila v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz reprezentantka Jana Veselá.
"Trénovaly jsme ve dvou skupinách v Praze a v Brně, vedle střelby jsme se také věnovaly udržování kondice, třeba skákáním přes švihadlo," pokračovala Veselá.
Hráčka mistrovského Brna a české reprezentace nechtěla před odletem do dějiště mistrovství příliš spekulovat nad formou týmu: "Jestli máme formu, to uvidíme až v prvních zápasech."
Medaile? To by byl obrovský úspěch, říká Veselá
Podobně Jana Veselá uvažuje i o ambicích českého týmu. "O tom mezi sebou skoro nemluvíme, uvidíme, až tam budeme," poznamenala Veselá a dodala: "Každá samozřejmě máme nějaké představy. Pro mě je teď nejdůležitější postoupit ze skupiny."
Mohly by české reprezentantky jako mistryně Evropy v Brazílii dosáhnout na jednu z medailí? "Medaile? To by byl obrovský úspěch, ale na medaile se asi počítá s někým jiným. Jsou tu Američanky, domácí Brazilky, Rusky," vypočítává Veselá favoritky mistrovství.
Češky vstoupí do světového šampionátu úterním duelem s Francií, stejně jako před dvěma roky na úspěšném mistrovství Evropy. "Zatím jsme se nějak speciálně na soupeřky nepřipravovaly, na to je ještě čas. Ale už jsme dostaly rozbor francouzských signálů," prozradila Veselá.
České reprezentantky se v základní skupině D dále utkají ve středu s Kubou a ve čtvrtek s Tchaj-wanem. Své zápasy budou hrát ve městě Barueri, které má 250 000 obyvatel a je vzdálené asi 30 kilometrů od Sao Paula, kde budou hrát zbylé dvě skupiny.
Ze čtyř skupin po čtyřech postoupí tři nejlepší týmy do dvou osmifinálových skupin. V šestičlenné skupině odehrají družstva tři zápasy proti postupujícím ze druhé skupiny. Z osmifinálové skupiny pak postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále play off.