Ministerstvo rozdělilo svazům část peněz, 11 žadatelů neuspělo. Velké federace o dotace nežádaly

ČTK ČTK
23. 6. 2017 16:14
Ministerstvo školství v prvním kole nově vyhlášeného programu V rozdělilo sportovním svazům 152 milionů z celkových 1,3 miliardy korun, které jsou k dispozici.
Nový ministr školství Stanislav Štech
Nový ministr školství Stanislav Štech | Foto: Jakub Plíhal

Praha - O peníze žádalo 39 převážně malých svazů, ty velké považovaly nové podmínky za nesplnitelné a žádosti nepodaly. Ministerstvo vyhovělo 28 žádostem, zbylých jedenáct z různých důvodů neuspělo. Další peníze se budou rozdělovat v dnes vyhlášeném druhém kole výzvy, kam se mohou svazy hlásit do 7. července.

Nejvyšší dotace v prvním kole dostaly Autoklub ČR a Český svaz cyklistiky. Svazy, které v prvním kole neuspěly, zpravidla nesplnily formální kritéria nebo měly problémy s vykazováním počtu členů. Ve druhém kole to mohou napravit.

Velké svazy považovaly za nepřijatelné nastavení programu jako projektu, které nevyhovuje průběžnému financování sportu. Problematické bylo také přeposílání peněz ze svazů klubům a jednotám, což je základní princip fungování tohoto programu. Sportovní funkcionáři kritizovali také nutnou třicetiprocentní spoluúčast, kterou ale ministerstvo později výjimkou žadatelům odpustilo.

Velké sportovní organizace chtěly, aby se peníze rozdělily podle rozpisu zveřejněného v polovině února. To ale ministerstvo odmítalo kvůli obavám, aby svazy po případném zjištění korupčního jednání nemusely dotace vracet. Po vypuknutí aféry kolem bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové a tehdejšího předsedy fotbalového svazu Miroslava Pelty ministerstvo vyplácení peněz zastavilo a vyhlásilo nový program.

Před vyhlášením druhého kola výzvy se diskuze o podmínkách čerpání peněz podle nového ministra Stanislava Štecha významně posunula. Jednali o nich odborníci na hospodaření sportovních organizací z obou stran.

"Došlo k silnému sblížení stanovisek. K tomu, že budou ty podmínky upraveny v takzvaném rozhodnutí ministerstva školství, aby se svazy mohly bez nějakých větších potíží a problémů do toho druhého kola přihlásit," řekl Štech. Rozhodnutí je dokument, který každý svaz podepisuje při přijetí dotace a v němž jsou detailně popsány podmínky, jak může peníze použít.

V zájmu rychlejšího vyřizování dotací bylo do sekce sportu na ministerstvu školství přijato šest nových zaměstnanců. Nedostatečné personální obsazení této části úřadu na úterní tiskové konferenci kritizoval předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy