reklama
 
 

Nejsme zloději, uvolněte nám dotace, vzkazuje lyžařský svaz. Jde i o olympiádu

19. 6. 2017
Svaz lyžařů ČR vyzývá politiky k uvolnění pozastavených dotací ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Prostředky na provoz mu zbývají jen do července.

Praha - Situace začíná být kritická.  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pozastavením dotací pro sport už některé svazy dostává do výrazných potíží. Svaz lyžařů vydal v pondělí prohlášení, ve kterém přiznává, že mu zbývají prostředky už jen na pár týdnů provozu.

"Zadržování finančních prostředků jen pár měsíců před začátkem zimních olympijských her ohrožuje důstojnou reprezentaci České republiky, není spravedlivé a ani korektní vůči sportovcům, kteří kvůli nečinnosti zodpovědných politiků mohou přijít o možnost úspěšně završit své čtyřleté tréninkové úsilí a svým vystoupením přinést hrdost českým občanům," stojí v prohlášení. 

Problém s dotacemi sportu vznikl poté, co policie v květnu začala vyšetřovat investiční program. Z jeho ovlivňování byli obviněni předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně Simona Kratochvílová. Tyto dotace ale měly svazy dostat na účet už do 31. března.

"Protestujeme proti tomu, aby vedení ministerstva školství svalovalo svoje potíže na sportovce a schovávalo za ně svoji neschopnost řešit problematiku financování sportu systematicky a dlouhodobě a to napříč všemi programy," stěžuje si vedení lyžařského svazu.

To zároveň odmítá, že by chyba byla na straně svazů a sportovců. "Obavy z netransparentního hospodaření sportovních organizací bereme za nepřijatelný argument. Sportovci nejsou žádní zloději. Svaz lyžařů ČR prošel v posledních letech mnoha kontrolami ze strany MŠMT, NKÚ a dalších zodpovědných institucí. Kontrolní orgány nikdy nenašly sebemenší pochybení. To stát selhal."

Ministerstvo vypsalo v červnu nový klíč pro rozdělování dotací, ale jednou z podmínek je finanční spoluúčast svazů na projektech ve výši 30 procent. "Sportovní činnost není projekt, je to dlouhodobá programová činnost. Změny podmínek vůbec nezohledňují systém organizace a fungování českého sportu," tvrdí lyžaři.

Ti, pokud nedostanou peníze z dotací podle původních podmínek, mají na provoz svazu prostředky zhruba do července. "Vyzýváme všechny zodpovědné politiky, aby vzali rozum do hrsti a nenechali český sport padnout. Svaz lyžařů České republiky v případě, že ze strany státu nebudou provedeny urychlené kroky, bude po své více než 100 let dlouhé existenci stát v následujících týdnech na pokraji finančního kolapsu," stojí závěrem v prohlášení.

autor: Sport | 19. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama