Nejsme zloději, uvolněte nám dotace, vzkazuje lyžařský svaz. Jde i o olympiádu

Sport Sport
19. 6. 2017 12:10
Svaz lyžařů ČR vyzývá politiky k uvolnění pozastavených dotací ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Prostředky na provoz mu zbývají jen do července.
Prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka
Prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Situace začíná být kritická.  Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pozastavením dotací pro sport už některé svazy dostává do výrazných potíží. Svaz lyžařů vydal v pondělí prohlášení, ve kterém přiznává, že mu zbývají prostředky už jen na pár týdnů provozu.

"Zadržování finančních prostředků jen pár měsíců před začátkem zimních olympijských her ohrožuje důstojnou reprezentaci České republiky, není spravedlivé a ani korektní vůči sportovcům, kteří kvůli nečinnosti zodpovědných politiků mohou přijít o možnost úspěšně završit své čtyřleté tréninkové úsilí a svým vystoupením přinést hrdost českým občanům," stojí v prohlášení. 

Problém s dotacemi sportu vznikl poté, co policie v květnu začala vyšetřovat investiční program. Z jeho ovlivňování byli obviněni předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně Simona Kratochvílová. Tyto dotace ale měly svazy dostat na účet už do 31. března.

"Protestujeme proti tomu, aby vedení ministerstva školství svalovalo svoje potíže na sportovce a schovávalo za ně svoji neschopnost řešit problematiku financování sportu systematicky a dlouhodobě a to napříč všemi programy," stěžuje si vedení lyžařského svazu.

To zároveň odmítá, že by chyba byla na straně svazů a sportovců. "Obavy z netransparentního hospodaření sportovních organizací bereme za nepřijatelný argument. Sportovci nejsou žádní zloději. Svaz lyžařů ČR prošel v posledních letech mnoha kontrolami ze strany MŠMT, NKÚ a dalších zodpovědných institucí. Kontrolní orgány nikdy nenašly sebemenší pochybení. To stát selhal."

Ministerstvo vypsalo v červnu nový klíč pro rozdělování dotací, ale jednou z podmínek je finanční spoluúčast svazů na projektech ve výši 30 procent. "Sportovní činnost není projekt, je to dlouhodobá programová činnost. Změny podmínek vůbec nezohledňují systém organizace a fungování českého sportu," tvrdí lyžaři.

Ti, pokud nedostanou peníze z dotací podle původních podmínek, mají na provoz svazu prostředky zhruba do července. "Vyzýváme všechny zodpovědné politiky, aby vzali rozum do hrsti a nenechali český sport padnout. Svaz lyžařů České republiky v případě, že ze strany státu nebudou provedeny urychlené kroky, bude po své více než 100 let dlouhé existenci stát v následujících týdnech na pokraji finančního kolapsu," stojí závěrem v prohlášení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy