Mezinárodní rozhodčí: Šance Sáblíkové na start v Riu je minimální

ČTK Sport ČTK, Sport
3. 6. 2016 15:57
Mezinárodní cyklistický rozhodčí Miroslav Janout se domnívá, že šance Martiny Sáblíkové na start v olympijské časovce v Riu de Janeiro je minimální.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK

Praha - Mezinárodní cyklistický rozhodčí Miroslav Janout se domnívá, že šance Martiny Sáblíkové na start v olympijské časovce v Riu de Janeiro je minimální. Podle jeho vyjádření pro Radiožurnál je změna v oficiálním seznamu kvalifikovaných zemí, který vydala Mezinárodní cyklistická unie (UCI), nepravděpodobná.

Janout, jenž byl loni podruhé v kariéře jedním z mezinárodních rozhodčích na slavné Tour de France, vidí jedinou šanci na zvrat v možnosti, že některá země přidělené místo nevyužije. "Je tam seznam 38 zemí, které získaly kvalifikaci pro silniční závod jednotlivců. Z toho se rekrutuje 25 závodnic (pro časovku), takže máme asi z 99 procent smůlu," domnívá se Janout.

Právě v této věci a různém výkladu nominačních kritérií je patrně hlavní háček, proč Česká republika na seznamu chybí. Přestože podle pravidel mělo mít zaručený start pod pěti kruhy deset nejlepších zemí z časovky na zářijovém MS v Richmondu, v jiné části je uvedeno, že závodnice pro souboj s chronometrem musejí vzejít z kvalifikovaných účastnic silničního závodu s hromadným startem. Sáblíková byla na MS v redukovaném pořadí časovky devátá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhráli konzervativci

Parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Získala 22 procent hlasů, uvedla agentura Reuters s odkazem na lotyšské tiskové agentury LETA a televize LSM To, zda se ministerský předseda udrží u moci, ale bude záviset na výsledku potenciálních koaličních partnerů. Do parlamentu se patrně nedostala sociální demokracie, která měla v končícím volebním období nejsilnější poslanecký klub a opírala se o ruskou menšinu.

V lotyšském parlamentu, který má 100 členů, bude podle odhadů zastoupeno osm stran. Tři z nich se ale pohybují jen lehce nad minimální hranicí pěti procent získaných hlasů. S preferencemi kolem 11 procent skončila patrně na druhém místě Sjednocená kandidátka a na třetím místě koalice Zelených a zemědělců. Tyto dvě strany by podle agentury AFP mohly vytvořit vládní koalici s Jednotou.

Podle prvních odhadů zůstala před branami parlamentu proruská sociální demokracie. Odhady ji přisuzují 3,5 procenta preferencí. V končícím volebním období byla sice v opozici, měla však nejsilnější parlamentní klub a ve volbách v roce 2018 dostala zhruba pětinu hlasů.

Volby v malé pobaltské zemi, která má silnou ruskou menšinu, ovlivnila válka na Ukrajině a také růst cen energií a vysoká inflace. Před volbami prezident Egils Levits vyzval 1,5 milionu voličů, aby nedali svůj hlas proruským stranám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy