Byla to jízda, tvrdí po sezoně Sáblíková. Před olympiádou ji ale straší zatáčky doprava

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
10. 3. 2016 14:39
Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v uplynulé sezoně vyhrála, co mohla, i proto si mohla dovolit poslední díl Světového poháru vypustit. Již brzy jí ale začne příprava na další sportovní vrchol, olympijské hry v Rio de Janeiru.
Martina Sáblíková už nemá medaile kam skládat. Končit ale kvůli tomu rozhodně neplánuje
Martina Sáblíková už nemá medaile kam skládat. Končit ale kvůli tomu rozhodně neplánuje | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Martina Sáblíková má za sebou vynikající rychlobruslařskou sezonu. Ze světového šampionátu si přivezla zlaté medaile ze závodů na tři i pět kilometrů i z víceboje, v němž triumfovala také na mistrovství Evropy. S předstihem ovládla i Světový pohár, takže na jeho víkendové finále v nizozemském Heerenveenu už ani nepojede.

"Chci si doléčit bolavou levou nohu, trochu si odpočinout a začít s tréninkem na cyklistickou sezonu, v níž mě čeká start na olympijských hrách,“ prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu a co říkají na vaši adresu největší soupeřky?

Byla to suprová jízda, jsem moc spokojena. Vždyť kromě úspěchů na dlouhých tratích jsem v obrovské konkurenci vyhrála i jeden závod na 1500 metrů ve Světovém poháru. A pokud jde o soupeřky, tak během roku jsem od nich několikrát v žertu slyšela, že se asi také budou muset více věnovat kolu (smích).

Na závěrečné vystoupení v letošní rychlobruslařské sezoně v Nizozemsku se vám opravdu už nechce?

Po nedávném mistrovství světa ve vícebojích se cítím dost unavená, nejsem ani stoprocentně zdravotně v pořádku a už musím začít myslet na cyklistickou přípravu. Jinak mě však neúčast na tomto finále trochu mrzí. V Heerenveenu je vždy výborná atmosféra a asi bych se měla jako konečná vítězka seriálu představit fanouškům. Po dohodě s trenérem jsem se však rozhodla dát přednost vyléčení své levé nohy.

Jaký je váš současný zdravotní stav?

Bolest, která postupovala ze stehna až dolů do lýtkové oblasti, ustupuje. Noha dostala uplynulý víkend pořádně zabrat a věřím, že ji vyléčím klidem. Před zahájením cyklistické přípravy však ještě budu chtít vyjádření lékaře, že bez obav mohu sednout na kolo.

Máte už představu, jak bude vaše příprava, včetně závodů, vypadat?

Přesný program ještě nemáme. V představách trenéra Petra Nováka je trénink na krytém velodromu ve Vídni, ale i v teple někde ve Španělsku. Od začátku května bych pak měla startovat ve čtyřech časovkách a pro pestrost by neměla chybět ani příprava ve vysokohorském prostředí.

Myslíte si, že by to měla být na olympiádu optimální skladba vaší přípravy?

V každém případě mě čekají tvrdé tréninky, ale bez nich to nejde. Ve španělském teple bych měla možnost se plně zregenerovat a dobře se připravit na zmíněné časovky. Ty já vítám, protože si v nich mohu leccos vyzkoušet, především pak jízdu v zatáčkách.

Máte už informaci, jak bude vypadat olympijská trať?

Většina trati má vést po rovině se zatáčkami a dvěma kopci. Přiznávám, že zatáčky doprava nejsou zrovna mojí silnou zbraní. Zřejmě proto, že na ledě jezdím 18 let pořád doleva. Naopak kopečky, údajně jeden kilometrový a druhý dvoukilometrový, by mně vyhovovaly. Hlavně je dobře, že celá trať není jako placka. Je však také důležité, jak bude široká silnice a zda bude přijatelné počasí. Určitě to však bude hodně těžký závod.

S jakými představami se do Ria vydáte?

Především se chci na olympijské hry co nejlépe připravit, abych neudělala nějakou chybu, která by mě potom mrzela. Už dnes vím, že to bude pro mě hlavně psychicky velice náročné, a proto za reálné považuji umístění do desáté příčky.

Není však váš trenér jiného názoru?

Netají, že bych mohla najít cestu až na pódium. Nejsem v žádném případě nějaká pesimistka, ale uvažuji reálně. Není to rychlobruslení, ale cyklistika, v níž si zdaleka nejsem tak jistá. Udělám ale všechno, co bude mých silách, abych se pódiu aspoň přiblížila. Vždyť to mohou být moje první letní a zároveň také poslední olympijské hry.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy