ME v házené bez Němců: díky Jíchovi a spol.!

15. 6. 2013 18:00
Čeští házenkáři postoupili na ME, když porazili v posledním duelu kvalifikační skupiny Černou Horu 30:25.
Český tým, který postoupil na ME v Dánsku.
Český tým, který postoupil na ME v Dánsku. | Foto: ČTK

Brno - Čeští házenkáři postoupili na ME v příštím roce, když porazili v posledním duelu kvalifikační skupiny Černou Horu 30:25. Oba celky tak za sebou nechaly největšího favorita z Německa, které ještě nikdy na finálovém turnaji nechybělo.

Na šampionát postoupil český výběr posedmé, z toho počtvrté v řadě a navázal tak na nedávný úspěch házenkářek, které se po deseti letech probily na mistrovství světa. Los ME, které se hraje v lednu v Dánsku, je naplánován na pátek.

Jícha je na své spoluhráče hrdý

"Jako kapitán týmu jsem na ty kluky strašně hrdý, jako člověk, který házené rozumí, nedokážu dost dobře pochopit, že jsem vyhráli naši skupinu a dokázali vyřadit Němce," pronesl po zápase do mikrofonu České televize Filip Jícha, který se pod dnešní úspěch podepsal deseti brankami.

Po prvním neúspěšném útoku Černohorců se trefil jako první v zápase Stržínek, po něm předvedl několik skvělých zákroků brankář Štochl, aby se vzápětí střelecky rozjela právě dvoumetrová mašina z Kielu - Jícha.

V postup nevěřil nejdříve ani Štochl

Češi se tak dostali do rychlého vedení 3:0, respektive 7:3 v desáté minutě a poločas pak opanovali výsledkem 15:9, když jej uzavřel další chycenou sedmičkou famózní Štochl.

"Je to báječný pocit, nečekali jsme, že bychom mohli postoupit na šampionát a ještě z prvního místa, zvláště po úvodu kvalifikace, kdy jsme prohráli v Černé Hoře," řekla po zápase gólmanská opora týmu.

Když domácí navíc chytli také úvod druhé části hry a následně polovině druhého poločasu vedli již o osm branek, proměnil se závěr zápasu v exhibici, kdy se na hřiště postupně dostali všichni čeští hráči na soupisce.

Jícha: Fanoušci byli naším dalším hráčem

Přestože poté vítězové nepolevili, i díky fantastické kulise našlapaného třítisícového kotle v brněnské hale si až do konce udrželi soustředění a neuvěřitelnou 71procentní úspěšnost střelby.

"Fanoušci byli skvělí. Já jsem zvyklý hrát v Německu před obrovskými arénami, ale vždycky jsem říkal, že čeští fanoušci i v menším počtu dokáží udělat ještě lepší atmosféru," pochválil skvělé publikum Jícha.

Ten ještě dlouho po zápase se šťastným úsměvem nevěřícně kroutil hlavou, co se svými spoluhráči dokázal. "Nyní se ale musíme soustředit také na volbu nové vedení svazu v příštích dnech. Je třeba, aby v něm seděli kompetentní lidé, aby nám neujel vlak se světovou i evropskou elitou," dodal na závěr přece už vážněji jeden z nejlepších házenkářů světa.

Kvalifikace o postup na ME házenkářů v Brně:

ČR - Černá Hora 30:25 (16:9)

Sestava ČR: Štochl, Mrkva - Babák, Bečvář, Horák, Hrstka, Jícha, Juříček, Jurka, Kasal, Kubeš, Motl, Mráz, Sobol, Stržínek, Šulc.

Rozhodčí: Dobrovits, Tajok (oba Maď.). Sedmimetrové hody: 4/3 - 4/1. Vyloučení 5:5.

15:00 Německo - Izrael.

1. ČR 6 4 0 2 156:144 8
2. Černá Hora 6 4 0 2 160:160 8
3. Německo 5 2 0 3 132:132 4
4. Izrael 5 1 0 4 129:141 2