Mám Korunu Himálaje, ale nebyl jsem na Řípu, směje se Jaroš a míří na izolované hory

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 12. 2019 19:39
Horolezec Radek Jaroš se v roce 2014 stal prvním Čechem a teprve patnáctým člověkem na světě, který vystoupil na vrcholky všech 14 osmitisícových vrcholů planety bez použití umělého kyslíku.
Radek Jaroš
Radek Jaroš | Foto: CinemArt

Stal se tak držitelem Koruny Himálaje, a protože letos na podzim uzavřel i cestu na nejvyšší hory všech sedmi světadílů, zdobí ho rovněž Koruna světa. "Teď se nabízí možnost vydat se na nejizolovanější hory světa," prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz další plány.

Když se vrátíme o pět let zpátky, tak kam po vašem himálajském triumfu mířily vaše myšlenky o nejbližší budoucnosti?

Byl jsem samozřejmě velice spokojen, že jsem dosáhl něčeho, o čem jsem dlouhá léta vůbec neuvažoval. Navíc jsem byl ve svých padesáti letech nejstarší člověk, kterému se to podařilo. Jen mě trochu mrzelo, že jsem nebyl v pořadí čtrnáctý, když to bylo v roce 2014 a zvládl jsem čtrnáct výstupů. Předstihl mě nějaký Japonec. (smích) Jinak samozřejmě hned vznikla otázka, po jaké cestě budu pokračovat.

Kdy jste se rozhodl, že to bude Koruna světa?

Trvalo to dva roky. Nikdy mě cesta na vrcholky nejvyšších hor v sedmi světadílech nelákala. Většinu z těchto kopců jsem považoval jen za výletní místo. Časem jsem však svůj názor přehodnotil. Nešlo sice o horolezecké výstupy, ale měl jsem za sebou dvacet let života v himálajském pohoří na jednom místě. A Koruna světa dávala příležitost poznat všechny světadíly. Výstupy spojit s cestováním a poznáváním životních podmínek i kultury lidí daleko od nás.

Byla některá z těchto sedmi cest výjimečná?

Především ta na Elbrus, kam se naše skupina vydala z Nového Města na Moravě na cestovních kolech. Jeli jsme každý den, po Černém moři jsme se lodí dostali do Gruzie a potom opět na kolech do Ruska až ke stanovenému cíli. Na Elbrus jsme se potom s nádhernými zážitky vydali ze dvou stran. Krásné vzpomínky mám i na hned první cestu v Severní Americe na Denali, stejně jako na Antarktidu nebo i před dvěma měsíci na Kilimandžáro.

A zase se nabízí otázka: kudy se vydáte teď?

Dozvěděl jsem se, že existuje skupina takzvaných nejizolovanějších hor světa. Upřímně řečeno, přesně nevím, co tento název znamená. Jen jsem zjistil že jde o všestranně nejzajímavější a v jistém smyslu osamocené hory. Je jich patnáct a na sedm z nich jsem už vystoupil. Například na Mont Blanc, Mount Everest, Denali a další.

Nejizolovanější hory

Stanovují se na základě osamocenosti hory podle vzdálenosti vrcholu od bodu s vyšší nadmořskou výškou.

Jak si nejizolovanější hory představit?

Nejde většinou o nějaké velehory, ale svojí exotikou jsou velice lákavé. Například v Chile, Grónsku, na Havajských ostrovech, sopka na Kamčatce a další. Je to tedy další sen, který možná začnu plnit. Bude však hodně záležet na financích. Chtělo by to tedy nějakého bohatého sponzora, takže časový horizont zatím nemám.

Co považujete, kromě peněz a samozřejmě dobrého zdravotního stavu, ve vaší horolezecké činnosti za nejdůležitější?

Jednoznačně je to kamarádský vztah všech členů expedice. Stále vzpomínám na výstup na Mount Everest v roce 1998. Naše výprava byla osmičlenná a slovo tým bylo základem finálního úspěchu. Všichni po něm toužili, ale nikoliv sobecky. Byla to skvělá parta. Víc o tomto výstupu a mnoha horolezeckých příhodách píšu ve své nové knize Severní polokoule naší koule.

Už 20. prosince se znovu vydáte na Kilimandžáro. S jakým záměrem?

V říjnu jsem tam na požádání dělal vůdce skupině Čechů. Teď se naše expedice vydá jinou cestou. Chceme se dostat i na sopku, z jejíhož vrcholu se lze podívat do jejího jícnu.

Máte za sebou bezpočet skvělých výstupů. Existuje nějaká známá hora, kam vaše kroky ještě nevedly?

Přiznávám, že je to Říp. A asi mě neomlouvá ani nedostatek času. (smích)

Žebříček nejizolovanějších hor světa:

Pořadí Vrchol Poloha Výška
1. Mount Everest Nepál, Čína (Tibet) 8848 m
2. Aconcagua Argentina 6962 m
3. Denali USA (Aljaška) 6168 m
4. Kilimandžáro Tanzanie 5895 m
5. Puncak Jaya Indonésie (Nová Guinea) 4884 m
6. Vinson Massif Antarktida 4892 m
7. Mont Orohena Francouzská Polynésie 2241 m
8. Mauna Kea USA (Havaj) 4205 m
9. Gunnbjorn Grónsko 3694 m
10. Mount Cook Nový Zéland 3754 m
11. Thabana Ntlenyana Lesotho 3482 m
12. Maunga Terevaka Chile (Velikonoční ostrov) 506 m
13. Mont Blanc Francie 4810 m
14. Piton des Neiges Réunion 3071 m
15. Ključevskaja Rusko (Kamčatka) 4750 m
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy