Taxis lupnul jako malinu, chválil koně vítěz Velké pardubické a nemá chuť honit Váňu

ČTK ČTK
15. 10. 2018 10:07
Jan Faltejsek si připsal páté vítězství v nejslavnějším tuzemském dostihu.
dostihy, Velká pardubická 2018, vítězný Tzigane Du Berlais
dostihy, Velká pardubická 2018, vítězný Tzigane Du Berlais | Foto: ČTK

Pardubice - Žokej Jan Faltejsek prosvištěl cílem a ještě v sedle ukazoval fanouškům pět prstů. Popáté v neděli vyhrál slavnou Velkou pardubickou steeplechase a už jen tři triumfy mu zbývají k vyrovnání rekordu Josefa Váni.

K zápisu legendárního žokeje Váni se ale současný král Velké pardubické neupíná. "Nepřemýšlím nad tím a nechci. Když se to povede, budu rád, ale nemám ho chuť honit. Když to přijde, přijde to, a když ne, svět se nezboří," řekl Faltejsek.

Pětatřicetiletý Faltejsek dovedl k výhře sedmiletého hnědáka Tzigane Du Berlais, s kterým předvedl velký finiš. Navázal tak na triumfy s Orphee des Blins v letech 2012 až 2014 a předloni s Charme Lookem. K tomu dojel v roce 2015 třetí.

"Vůbec ne, vůbec ne, vůbec ne. Mám jen skvělé koně a štěstí," bránil se Faltejsek názoru, že je strojem na pardubická vítězství, a dodal: "Už jsem to tady poznal, mám další zkušenosti z Anglie, Francie, Itálie a nabaluje se to. To přispívá, ale měl jsem štěstí na Orphee, pak Charme Looka, teď Cikána. Mám štěstí na koně."

Před dostihem věděl, že pojede na jednom z nejlepších koní ve startovním poli. Od startu se držel uprostřed pole, ale na Taxisův příkop najednou najížděl uprostřed první řady. "Nepo.... se z toho a lupnul ho jak malinu," pochválil koně.

Po zbytek dostihu se znovu podle plánu schoval. Důvodem také bylo, že Tzigane Du Berlais na skocích zpomaluje. "Skočí poctivě, což je dobré, ale je línější a musí se drtit v podstatě celý dostih, aby se udržel v kontaktu. Kdyby se na něj jen trochu člověk vykašlal, tak zacouvám a už se nikam nedostanu," řekl Faltejsek.

Do cílové rovinky nabíhalo s šancemi na výhru šest koní a nejlepší finiš předvedl "Cikán o berlích", jak koni přezdívá majitel Jiří Charvát. "Vím o něm, že dokáže seběhnout skvělou rovinku. A co předvedl na posledních 200 metrech, málokterý má takové zrychlení. Za poslední překážkou jsem uvěřil, že to dáme."

Přitom nechybělo mnoho a stejně jako loni mohl Faltejsek na startu Pardubické chybět. Před rokem nestartoval kvůli problémům se zády, letos hned v prvním dostihu spadl z koně Caline de Juilley.

"Nebylo mi dobře. Dostal jsem koňara, dostal jsem do hlavy, ale to je prostě život překážkového žokeje a on se z toho musí zvetit. Nic se nedá dělat. Občas musíte něco skousnout a jede se dál," konstatoval.

Startoval už ve druhém dostihu a před vrcholem dne vyhrál s Lombarginim Cenu společnosti Nutrin. Vitrínu na trofeje Faltejsek doma nemá a i letošní cenu dá mamince. "Má je někde uložené, já žiju stále s ruksakem na zádech," usmál se.

Na českých závodištích je Faltejsek k vidění jen vzácně, už před více než deseti lety zamířil sbírat zkušenosti do ciziny. Převážnou část roku tráví na dostizích v Anglii, má zkušenosti se i starty ve Francii či Itálii.

Teď věří, že Tzigane Du Berlais neřekl v Pardubicích poslední slovo. "Je to mladý kůň, má kam růst a kam jít. Ještě může ukázat spoustu věcí," prohlásil žokej, který na Velké pardubické poprvé startoval v roce 2004 v sedle Hastavena, a přestože s ním tehdy vyhrál třetí kvalifikaci a startoval s kurzem 6:1, dostih nedokončil. 

Ve stejném duchu mluvil i majitel Charvát. "Je to kůň pošetřený a je na začátku krosové kariéry. Možná bychom si zkusili Cheltenham a šetřili bychom si ho, aby tady mohl vyhrávat několik let," uvažoval šéf českého Jockey Clubu.

Přes všechny úspěchy zůstává Faltejsek skromný. "Kdyby člověk vyhrál tři zlaté olympijské medaile, tak je to o něčem jiném. My jsme malý sport na to, aby okolo toho byla nějaká šílenost," řekl například už před časem žokej, který má na kontě na 1500 rovinových i překážkových dostihů, ve kterých podle statistiky Jockey Clubu České republiky dosáhl včetně čerstvého triumfu 266 vítězství. Součet jím vyhraných finančních prémií se blíží 73 milionům korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy