Jak vypadá stav současné české lukostřelby?
Česká lukostřelba je v posledních letech na vzestupu, a to jak v růstu členské základny, tak zejména v prosazování se v mezinárodním měřítku u juniorských kategorií. Rozšiřují se další disciplíny, jako je například holý luk, zvyšuje se počet oddílů a klubů.
Jak česká lukostřelba obstojí v mezinárodním srovnání?
Naši lukostřelci již dosáhnou na kvalitní lukostřelecké nářadí, které v minulosti brzdilo výkonnost. Začínáme se prosazovat do eliminací, kam například z MS 2005 ze 143 mužů postupuje jen 64. Potěšitelné je, že toto dokážeme i v dorosteneckých a juniorských kategoriích.
Jaké jsou největší lukostřelecké velmoci? Kde je lukostřelba nejpopulárnější? Kde bývá nejlepší atmosféra?
V ženské lukostřelbě jednoznačně dominují Korejky. U mužů to už tak jednoznačné není, světová špička je podstatně širší: Korea, USA, Čína, Francie, Itálie, Rusko.
Jaká je členská základna? Jaký je zájem dětí a mládeže o lukostřelbu?
Lukostřelecký sport aktivně provozuje přes 1000 členů ČLS. Zájem o lukostřelbu u dětí a mládeže roste, stále vyšší je účast na MČR mládeže. Na posledním halovém MČR žáků 2007 do 14 let se kvalifikovalo 86 dětí.
Více o české lukostřelbě čtěte zde
Jak přilákat diváky?
Jaký je zájem diváků, médií, sponzorů?
Zájem je malý, i když se lukostřelecký sport snaží přiblížit svůj program pávě takzvanou eliminací, kdy po kvalifikaci se utkávají dvojice, které spolu soutěží pouze na 12 šípů. Závod se tak stává zajímavým, stále se něco děje, je to pro diváka přehlednější. Malý zájem diváků má dopad i na sponzory, kterých je v našem sportu poskrovnu.
Soutěže v terénní lukostřelbě se mnohdy konají na hradech a zámcích. Chcete tím nalákat diváky? Kam jste například v poslední době zavítali?
Terénní lukostřelba je velmi krásná a zajímavá disciplína, náročná na lukostřelecké umění a pohyb ve volné přírodě. Soutěže na hradech a zámcích se stávají populárními, přibližujeme lukostřelbu divákům, ale také tam lukostřelba patří. V září 2006 se například konalo Mistrovství ČR v terénní lukostřelbě na zámku Kozel.
Lukostřelba je dřina
Jaké jsou nejdůležitější vlastnosti a schopnosti dobrého lukostřelce?
Lukostřelec musí být vyrovnaná osobnost, která vydrží velmi velkou psychickou a fyzickou zátěž. Důležitou schopností lukostřelce je mít velmi dobrý nervosvalový cit.
Jak moc je potřeba k lukostřelbě fyzička?
Výkon lukostřelce je úzce spjat s fyzickou kondicí, a to nejen speciální, ale také se všeobecnou. Luk v juniorských kategorií má nátahovou sílu 16-18 kg, u dospělých až 22 kg. Závod na sestavu FITA se v terčové lukostřelbě střílí u mužů a juniorů na 90, 70, 50 a 30 metrů, celkem se vystřelí 144 závodních šípů.
Tento lukostřelecký maraton začíná v 9 hodin ráno a končí okolo 18 hodin večer. Druhý den pokračuje závod vyřazovacími utkáními, kde vítěz nastřílí další 84 šípů.
K tomu připočítejme soutěž družstev, takže dobrý lukostřelec potřebuje hodně dobrou kondici. Nehledě na ty nachozené kilometry pro šípy.