Aktuálně.cz vám přináší autorský pohled experta na prvotřídní senzaci na tenisovém Wimbledonu. Dnes píše mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.
Celý zápas Lukáše Rosola s Rafaelem Nadalem nechal režisér televizního přenosu snímat v hráčské lóži centrálního dvorce ve Wimbledonu kazachstánského tenistu Michaila Kukuškina, evidentně v domnění, že se jedná o Rosolova trenéra. Skutečný momentální kouč přerovského tenisty Ctislav Doseděl, seděl o kus vedle, ale jeho si kamery nevšímaly. V Londýně ho málokdo zná, stejně tak jako zde byl do včerejška téměř neznámým tenistou samotný Rosol. Stý tenista žebříčku ATP, který hraje hlavní soutěž ve Wimbledonu poprvé v životě, se však svým výkonem a šokující porážkou světové dvojky zapsal do historie tenisu takovým způsobem, že za podobný přehmat by příště musel režisér dostat padáka.
Neskutečný rozdíl oproti dosavadnímu Rosolovi
Nadal skončil ve druhém kole Wimbledonu naposledy před sedmi lety, v roce 2005. Jeho porážku od 196 cm vysokého českého habána označují španělská média za jeho nejpřekvapivější kolaps v kariéře. Ano, překvapení je to obrovské, ale podivuhodnější než tento fakt mi především připadá neskutečný rozdíl mezi dosavadní kvalitou hry Rosola a jeho včerejším představením.
Sleduji jeho vzestup v posledních letech, viděl jsem mimo jiné, jak postupoval na loňském turnaji Strabag Prague Open až do vítězného finále tohoto challengeru nad Američanem Bogomolovem. Byl jsem přítomen i několika jeho tréninkům v této zimě, když do sebe v hale I.ČLTK bušili s Honzou Hernychem. Přečetl jsem si názory některých tenisových fanoušků, že hrál na 100% svých možností. Musím oponovat, v některých chvílích hrál podle mého názoru na 150%, možná na dvě stě procent. Některé servisy, returny či forhendy byly i pro hráče Nadalova formátu prostě nechytatelné.
Jeden sázkař vsadil na Rosola 1000 korun
U sázkové kanceláře Tipsport sázelo 99% lidí na vítězství Nadala, Rosolovi věřilo pouhé procento tipujících, aby ne, jeho kurz na výhru se pohyboval kolem 50:1. Našli jsme jeden tiket s vkladem 1000 korun… čím to, že tento sázkař vyhrál?
Především se ukázalo, že travnatý povrch dvorce svědčí Rosolově stylu a pojetí hry. Jeho tlučené údery od základní čáry získávaly na trávě ještě větší rychlost, výška mu zase zaručovala lepší úhel při podání. I při ní se však výborně po dvorci pohyboval, na rozdíl od Nadala, který často neudržel stabilitu, klouzal a jednou dokonce při dobíhání zkráceného míčku skončil v síti jak vánoční kapr v podběráku.
Rosolův výkon? Sportovní náplast na týdny dopředu
Rosol vycítil, že ho může tentokrát porazit a dostal se do takového tranzu, že nabuzeně běhal k lavičkám i po prohraném gamu, jen aby už mohl co nejdříve sám servírovat a poslat soupeři další ze svých 22 es. V takovém rozpoložení, kdy se absolutně koncentroval na vlastní hru, snad ani nevnímal, jak Nadal u hlavního rozhodčího protestoval (absurdně) proti jeho poskakování při returnu, jak do něj jednou strčil při výměně stran nebo jak si mohl hlavu ukroutit, když se po čtvrtém setu dozvěděl, že zápas se bude dohrávat pod střechou a její uzavření způsobí čtyřicetiminutovou přestávku.
Rosol včera bezpochyby sehrál životní mač. A kdo s českým fanouškovským srdcem ho měl možnost vidět, musel zapomenout jak na vyřazení fotbalistů z fotbalového mistrovství Evropy, tak i na nečekaný odchod Tomáš Berdycha z wimbledonského pavouka. Tohle byla sportovní náplast na týdny dopředu.